Będzie iShares Ethereum ETF od BlackRock? Ether i BTC szaleją, byki tratują niedźwiedzie

Kryptowaluty mają dziś za sobą świetną sesję w czasie której Ethereum pokonało opór 2000 USD, a Bitcoin wzbił się do poziomów niewidzianych od kwietnia 2022 roku w okolicach 38,000 USD. Wzrosty mają miejsce ponieważ strona internetowa Delaware’s Division of Corporations wykazała, że iShares Ethereum Trust został zarejestrowany dziś. Podobne powiadomienie dla iShares Bitcoin Trust pojawiło się 8 czerwca – na tydzień przed złożeniem przez BlackRock wniosku o iShares Bitcoin Trust ETF. BlackRock nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w tej sprawie. Optymizm ETF narasta już od jakiegoś czasu i wg. danych firmy analitycznej Kaiko byki kolejny raz doprowadziły do znaczących strat spekulantów obstawiających spadki rynku crypto.

W ciągu ostatniego roku rynki desperacko szukały pozytywnych katalizatorów wśród setek złych wiadomości, a spekulacje dot. ETF są dziś bardzo mile widzianym wytchnieniem od poważnych bolączek systemowych. Wszystko wygląda obiecująco i choć nic nie jest przesądzone – ETFy prawdopodobnie powstaną w najbliższych miesiącach. Przynajmniej sugeruje to skala instytucjonalnego zainteresowania i wysiłki wielu emitentów. Analitycy z giełdy Vertex Protocol wskazali, że wolumeny handlowe rosną nie tylko wśród BTC i ETH ale widać też spory wzrost zainteresowania altcoinami. Przypomnijmy też, że jutro otwiera się 'okienko’ w ramach którego SEC może nieoczekiwanie zaakceptować pierwsze wnioski o Bitcoin ETF. Bez wątpienia podkręca to 'temperaturę’ rynku i rozpala wyobraźnię inwestorów.

iShares Ethereum Trust już w przyszłym tygodniu?

Największy na świecie podmiot zarządzający aktywami oczekuje obecnie na decyzję w sprawie wniosku o rejestrację Bitcoin ETF od SEC. Ale dziś uwagę rynku przyciągnął… Wniosek o rejestrację nowego podmiotu iShares Ethereum Trust w Delaware. Strona internetowa Departamentu Stanu Delaware Division of Corporations pokazuje, że BlackRock Advisors przekazał dziś wniosek o jego utworzenie. Zgłoszenie wskazuje, że BlackRock może ubiegać się o więcej ETF-ów oferujących ekspozycję na kryptowaluty swoim klientom. Do tej pory takie informacje pojawiały się raczej w sferze spekulacji. Największy na świecie zarządzający aktywami oczekuje na decyzję Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w sprawie wniosku o fundusz ETF bitcoin spot. Zgłoszenie iShares Bitcoin Trust było oświadczeniem rejestracyjnym złożonym w SEC, ze szczegółami takimi jak jego powiernik (Coinbase Custody Trust Company) czy benchmark (CME CF Bitcoin Reference Rate od Administrator CF Benchmarks, spółki zależnej Kraken).

Co prawda iShares Ethereum Trust nie pojawiło się jeszcze na stronie SEC ale warto zauważyć, że podmiot iShares Bitcoin Trust został po raz pierwszy zarejestrowany w stanie Delaware na siedem dni przed złożeniem przez BlackRock wniosku do SEC. Sugeruje to, że wniosek iShares Ethereum Trust może pojawić się na stronie SEC najwcześniej w przyszłym tygodniu. SEC analizuje obecnie wiele wniosków dotyczących bitcoinowych funduszy ETF. Bitcoin ETF zarządzającego aktywami, IBTC, pojawił się również na stronie internetowej Depository Trust & Clearing Corp od sierpnia, ale został zauważony dopiero pod koniec ubiegłego miesiąca.

Ethereum – specjalne względy w SEC?

Według the Block duże firmy takie jak Jane Street, Virtu Financial czy Jump Trading, podobno już prowadzą rozmowy w celu zapewnienia płynności dla proponowanego BlackRock ETF. Jeśli uzyska on zgodę organów regulacyjnych. Cena BTC wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca ze względu na perspektywę zatwierdzenia, czy taki sam scenariusz czeka teraz Ethereum? Na początku tego miesiąca dyrektor generalny BlackRock Larry Fink powiedział, że wzrost Bitcoina wywołany fałszywym doniesieniem prasowym, które wskazywało, że spotowy ETF został zatwierdzony służy jako przykład wciąż 'ograniczonego zainteresowania kryptowalutami’. BlackRock postrzega to jako sygnał, że dla kryptowalut jest 'wciąż bardzo wcześnie’. Warto w tym miejscu podkreślić, że Eteherum jak żaden z altcoinów może cieszyć się większą 'przychylnością’ SEC, który nigdy nie określił drugiej największej kryptowaluty mianem 'papieru wartościowego’.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze