Będą nowe, surowsze przepisy dotyczące kryptowalut i prania brudnych pieniędzy

Chińscy prawodawcy rozważają zmianę wcześniejszej ustawy o AML (anti-money laundering) w celu zwiększenia możliwości monitorowania i analizowania ryzyka prania pieniędzy za pośrednictwem nowych technologii finansowych – w tym kryptowalut.

Jak donosi „South China Morning Post”, 9 września br. rzecznik Komisji Spraw Ustawodawczych Wang Xiang poinformował o planowanych zmianach powołując się na potrzebę ulepszenia metod wykrywania w obliczu szybkiego rozwoju nowych technologii.

Stanowcze stanowisko Chin

Zgodnie z nowymi przepisami bank centralny i organy nadzoru finansowego mają współpracować nad wytycznymi dotyczącymi zarządzania ryzykiem związanym z postrzeganymi zagrożeniami prania pieniędzy wynikającymi z powstających technologii.

Nowa rewizja redefiniuje przestępstwo prania pieniędzy, dodając do prawa siedem rodzajów przestępstw źródłowych, które łączą te nielegalne operacje ze złożoną działalnością przestępczą i przestępczością zorganizowaną. Zmiany mają zaktualizować chińskie przepisy w celu dostosowania ich do międzynarodowych standardów i pomóc chińskim władzom zwiększyć presję na przestępców wykorzystujących te narzędzia do prania pieniędzy.

Przypomnijmy, że 19 sierpnia br. Najwyższy Sąd Ludowy – najwyższy sąd w Chinach – ogłosił, że aktywa wirtualne są potencjalnymi metodami prania pieniędzy i unikania opodatkowania. „Wirtualne aktywa, transakcje, metody wymiany aktywów finansowych, transfer i konwersja dochodów z przestępstwa mogą być uważane za sposoby ukrywania źródła i charakteru dochodów z przestępstwa” – czytamy w orzeczeniu sądu. Z treści dokumentu można się również dowiedzieć, że pranie pieniędzy w kwotach powyżej 5 milionów juanów (równowartość 705 000 USD) popełnionych przez recydywistów lub powodujące 2,5 miliona juanów (352 000 USD) lub więcej strat pieniężnych, zostanie uznane za poważny spisek i będzie jeszcze surowiej karane.

Kryptowaluty na celowniku

Rząd Chin od dawna prezentuje wrogie stanowisko wobec aktywów cyfrowych. W 2017 r. pekiński regulator rynku zażądał od wszystkich giełd aktywów wirtualnych zamknięcia swych usług w kraju. W efekcie tego zagraniczne giełdy aktywów cyfrowych, takie jak Coinbase – zostały zmuszone do zaprzestania świadczenia usług w tym kraju. Na dodatek spowodowało to spadek wartości Bitcoina, którego cena spadła do najniższego poziomu 3000 USD. Z kolei w 2021 r., chiński rząd prezentował jesczze bardziej agresywną postawę wobec kryptowalut. W celu zniechęcenia odbiorców do korzystania z kryptowalut do współpracy międzyresortowej wezwane zostały Ludowy Bank Chin, Chińska Administracja Cyberprzestrzeni i Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.