Azjatyckie instytucje wyciągną kryptowaluty z USA? DBS rozszerzy usługi crypto
Według doniesień The Straits Times, największy bank Azji Południowo-Wschodniej DBS ujawnił plan rozszerzenia usług kryptowalutowych w Hongkongu poprzez złożenie licencji w mieście i handel cyfrowymi aktywami. Niedawno analitycy Berstein wymienilie Hongkong jako jedno z najbardziej przyjaznych kryptowalutom miast świata, obok Dubaju i Londynu. Zarząd banku nie może doczekać się aż sytuacja zostanie dopięta na ostatni guzik, a licencja na sprzedaż digital assets – przyznana. Z siedzibą w Singapurze i notowany na singapurskiej giełdzie DBS, jest największym bankiem w Azji Południowo-Wschodniej, obecnym na 18 rynkach.
Nowy Jork, Los Angeles… Czas na Hongkong i Singapur?
Dyrektor wykonawczy banku stwierdził, że gdy przepisy wokół aktywów kryptowalutowych w Hongkongu będą jasne, a bank „rozumie dokładnie te ramy”, DBS znajdzie się wśród kredytodawców zainteresowanych udziałem. Zauważył, że podczas gdy DBS jest świadomy ryzyka związanego z aktywami cyfrowymi, bank wspiera ostatnią zmianę polityki Hongkongu na przyjazną dla kryptowalut. Hongkong stara się obecnie przyciągnąć firmy zajmujące się cyfrowymi aktywami, podczas gdy USA staje się coraz mniej przyjaznym miejscem dla rozwoju crypto-firm. Wobec agresywnych działań Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) masa biznesów może rozważać transfer do bardziej przyjaznych lokalizacji, oszczędzając stres, wydatki na prawników, czas poświęcony na interpretacje przepisów, rozprawy i potencjalne olbrzymie kary finansowe. W styczniu sekretarz finansowy Paul Chan Mo-po potwierdził zobowiązanie miasta Hongkong do stania się hubem kryptowalutowym. W przeciwieństwie do wciąż sceptycznego stanowiska Chin, rząd Hongkongu rozważa przyznanie większego dostępu dla inwestorów detalicznych do handlu kryptowalutami, a nawet funduszami giełdowymi (ETF) na kryptowaluty.
DBS docenia innowacje
DBS uruchomił w Singapurze w pełni obsługiwaną giełdę BTC dla inwestorów korporacyjnych i instytucjonalnych już pod koniec 2020 roku. Po zaobserwowaniu zwiększonego wolumenu handlu, bank uruchomił usługę zaufania do kryptowalut, a następnie swoją pierwszą ofertę tokenów bezpieczeństwa. DBS nadal rozwija swój biznes kryptowalutowy, powołując się na „rosnący popyt” mimo bessy na szerokim rynku. Bank uzyskał licencję od Monetary Authority of Singapore (MAS) na świadczenie usług kryptowalutowych w październiku 2021 roku, a następnie uruchomił usługę samodzielnego handlu kryptowalutami. Ponadto DBS bank zadebiutował w przestrzeni Metaverse we wrześniu ubiegłego roku, mniej więcej rok po tym jak zrobił to JP Morgan.
Singapur znów kwitnie?
Banki singapurskie, należące do najlepiej skapitalizowanych na świecie, są na dobrej drodze do ogłoszenia rekordowych wyników całorocznych, ponieważ skorzystały z wczesnego odbicia w gospodarce potężnego 'państwa-miasta’, dotkniętego w zeszłych latach pandemią i szaleńczymi restrykcjami 'covid zero’. Zysk singapurskiego banku DBS wzrósł o 68% w ujęciu annualizowanym w czwartym kwartale 2022, a bank deklaruje solidne perspektywy na nowy rok, zatem pieniądze na wdrażanie usług crypto z pewnością się znajdą. Rosnące stopy procentowe zwiększyły marże odsetkowe netto, a największy bank w Azji Południowo-Wschodniej pod względem aktywów podtrzymał swoją całoroczną prognozę wzrostu kredytów. Singapurscy kredytodawcy odnotują najwyższe kwartalne marże odsetkowe netto od ponad dekady w związku z rosnącymi stopami procentowymi, ale w miarę jak cykl ten osiągnie szczyt i wzrost gospodarczy osłabnie, wzrost zysków zostanie ograniczony, wskazali analitycy. Szef DBS Piyush Gupta powiedział w oświadczeniu o wynikach banku, że podwyżki stóp procentowych będą prawdopodobnie umiarkowane, ale nie spodziewa się obniżek stóp w tym roku. „Nasz biznes jest zdrowy, a jakość aktywów solidna. Spodziewamy się, że zaufanie powróci na rynki w nadchodzącym roku wraz z łagodzeniem podwyżek stóp procentowych i ponownym otwarciem Chin” – komentował Gupta.
DBS, pierwszy bank z Singapuru, który złożył raport w sezonie wyników wskazał, że zysk netto w kwartale październik-grudzień 2022 wzrósł do rekordowego poziomu 2,34 mld dolarów singapurskich (1,76 mld dolarów) w porównaniu ze średnią szacunkową wartością 2,16 mld dolarów od trzech analityków, według prognoz Refinitiv, i 1,39 mld dolarów w tym samym okresie rok wcześniej. Pożyczkodawca, który czerpie większość swoich zysków z miast Singapur i Hongkong, ogłosił również specjalną dywidendę w wysokości 50 centów singapurskich na akcję, powołując się na silne zyski i pozycję kapitałową. DBS podał, że całkowita marża odsetkowa netto tj. kluczowy miernik rentowności, wyniosła 2,05% w ostatnim kwartale, w porównaniu do 1,43% w tym samym okresie rok wcześniej (blisko 40% wzrost). Wygląda więc na to, że kryptowaluty mogą trafić na przysłowiową 'żyzną glebę’ jeśli w USA rzeczywiście nikt nie będzie jej chciał podlewać.
Może Cię zainteresuje: