Atomic swap | Jedyna metoda wymiany aktywów cyfrowych, która jest prawdziwie peer-to-peer?

Jeszcze w 2017 roku kryptowalutami można było handlować praktycznie wyłącznie za pośrednictwem platform takich jak Coinbase czy Kraken. Realizacja transakcji była anonimowa, ale nie peer-to-peer, dopóki nie ogłoszono atomowej wymiany między litecoinem a bitcoinem…

Atomowe swapy (ang. atomic swaps) zrewolucjonizowały system przekazów środków cyfrowych w świecie kryptowalut. Mówiąc najprościej, umożliwiły ludziom bezpośrednią wymianę między portfelem a portfelem oferując możliwość wymiany, gdy chodzi o dwa różne aktywa funkcjonujące w ramach dwóch różnych sieci.

Geneza

Pomysł swapów peer-to-peer bez konieczności interwencji stron trzecich został zaimplementowany przez Tiera Nolana w 2013 roku, czym zalał fundamenty pod tworzenie giełd kryptowalut przy użyciu różnych technologii blockchain.

Technologia atomic swap została wdrożona i przetestowana w 2017 roku. Wśród pionierów tej technologii wymienić wypada chociażby Charliego Lee (Litecoin):

oraz projekt Decred:

decred atomic swap

Od tego czasu wiele zdecentralizowanych platform wymiany, a także niezależnych traderów, wykorzystuje tę technologię do handlu kryptowalutami.

Obecnie atomowe swapy oferują możliwość zmiany sposobu handlu i wymiany kryptowalut. Platformy wymiany kryptowalut nie pozwalają bowiem użytkownikom i inwestorom na sprawowanie pełnej kontroli nad ich portfelami.

Tak więc, jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich aktywów, użytkownicy pozostają zależni od giełdy. Swapy atomowe łagodzą takie ryzyko, oferując inwestorom większą elastyczność przy zdecydowanie niższych kosztach.

Jak działa atomic swap?

Swapy atomowe wykorzystują technologię kontraktu hash timelock (HTCL), która jest niczym innym jak smart kontraktem, który „blokuje” transakcję, wymagając w celu jej ukończenia zgody od obydwu stron.

Kontrakt wygenerowany przy użyciu technologii HTCL zawiera dwie funkcje bezpieczeństwa:

HashLock

Technologia HashLock umożliwia zablokowanie kontraktu specjalnym kluczem, do którego dostęp ma tylko deponent cyfrowej waluty. Zdeponowane aktywa można odblokować wyłącznie za pomocą specjalnego klucza (tj. unikalnej porcji danych).

TimeLock

Mechanizm TimeLock zapewnia wykonanie transakcji w określonym przedziale czasowym i zwrot środków deponentowi, jeśli nie zostanie ona zakończona. Zabezpiecza transakcję poprzez nałożenie ograniczeń czasowych. Nawet jeśli czyjaś waluta zostanie zdeponowana, a transakcja nie zostanie zakończona natychmiast, strony mają pewność, że środki są bezpieczne i zostaną zwrócone.

Praktyczny przykład:

  1. Załóżmy, że Janek i Basia chcą wymienić kryptowaluty za pomocą atomic swap.
  2. Basia deponuje swoją kryptowalutę pod adresem HTCL, który działa jak wirtualny sejf i można go odblokować tylko specjalnym kluczem, do którego ma dostęp.
  3. Basia dzieli kryptograficzny skrót specjalnego klucza z Jankiem, który deponuje swoją kryptowalutę pod adresem utworzonym przy użyciu tego samego skrótu kryptograficznego.
  4. Gdy Janek zdeponuje kryptowalutę, Basia może użyć waluty, „odblokowując” transakcję specjalnym kluczem uzyskanym z jej początkowego depozytu.
  5. Po tym, jak Basia użyje klucza do „odblokowania” transakcji, Janek może uzyskać dostęp do swojego udziału w wymianie.
  6. W chwili, gdy obydwie strony uzyskają dostęp do swoich środków, atomic swap zostaje zakończony.

A zatem…

HTLC umożliwia zatem otwarcie kanałów płatności, w których środki mogą być przekazywane między stronami przed wcześniej ustalonym terminem. Płatności te są potwierdzane poprzez przedstawienie dowodów kryptograficznych. Oprócz tego, kolejną genialną cechą HTLC jest to, że pozwala stronie zrzec się otrzymanej płatności i zwrócić ją płatnikowi. Pomysł polega na użyciu systemu transakcyjnego z wieloma podpisami, który sprawia, że za powodzenie wymiany środków odpowiedzialne są obydwie strony transakcji.

źródło: link

Zalety swapów atomowych

Decentralizacja

Wielu traderów aktywów cyfrowych nadal handluje za pomocą scentralizowanych giełd. Będąc niezależnym od platform giełdowych i umożliwiając bezpośrednie transakcje typu „od portfela do portfela”, swapy atomowe oferują inwestorom pełną kontrolę nad ich kontami i transakcjami.

Większe bezpieczeństwo

Technologie HashLock i TimeLock w kontraktach HTCL oferują inwestorom większe bezpieczeństwo i pewność – ponieważ mają oni gwarancję odzyskania swojej waluty w przypadku ewentualnych opóźnień i mają pełną kontrolę nad transakcją.

Handel peer-to-peer i niższe koszty

Oprócz umożliwienia ludziom niezależnego handlu między sobą, swapy atomowe zmniejszają koszty operacyjne i opłaty transakcyjne związane z korzystaniem ze scentralizowanych platform wymiany.

Zwiększona elastyczność handlu altcoinami

Platformy giełdowe nie dają traderom komfortu wymiany wszystkich rodzajów altcoinów. W wielu przypadkach dany coin musi najpierw zostać wymieniony na przykład na bitcoina, a dopiero w kolejnym kroku może zostać wymieniony na ten, który trader założył sobie jako docelowy. Swapy atomowe rozwiązują ten problem, umożliwiając handel prawie wszystkimi rodzajami altcoinów.

Wady swapów atomowych

Złożoność i warunki

Ponieważ oferują one wyższe bezpieczeństwo, swapy atomowe są objęte warunkami handlowymi, które są bardziej rygorystyczne niż te narzucone przez platformy giełdowe i wymagają od stron interakcji bez udziału środków bezpośredniej komunikacji.

Kwestie prywatności

Wykonanie swapów atomowych może zająć trochę czasu (w zależności od ram czasowych TimeLock). W rezultacie transakcja jest aktywna w sieci blockchain przez dłuższy czas, co daje hakerom więcej czasu na przerwanie procesu i zebranie prywatnych informacji o traderach.

Słowem podsumowania

Brak skalowalności i interoperacyjności to dwa z największych problemów, z którymi boryka się obecnie świat kryptowalut. Dzięki atomic swap mamy rozwiązanie, które pozwala upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Jest to technologia, która charakteryzuje się potencjałem zmiany paradygmatu w zakresie handlu aktywami cyfrowymi.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.