Apple | Nowe funkcje szyfrowania i prywatności dla iPhone’a i Maca

3 082

Jesienne aktualizacje iOS 15 i macOS Monterey zwiększają prywatność użytkowników urządzeń Apple, zwłaszcza subskrybentów iCloud.

Nadchodzące aktualizacje oprogramowania Apple, zaprezentowane wczoraj na Worldwide Developers Conference (WWDC), wzmacniają rosnący nacisk na funkcje prywatności w aplikacjach i urządzeniach firmy.

Co nowego?

Nowa funkcja szyfrowania i prywatności pojawi się w usłudze subskrypcji premium iCloud firmy Apple, która zostanie zmieniona na iCloud+, gdy nowe funkcjonalności zostaną udostępnione jesienią tego roku. Będą one dostępne dzięki nowym aktualizacjom oprogramowania: iOS 15 dla iPhone’a, iPad OS 15 dla iPada, macOS Monterey dla Maca i watchOS 8 dla Apple Watch.

Według Apple, nowa funkcja iCloud Private Relay będzie szyfrować cały ruch sieciowy wysyłany z urządzenia. Dane wysyłane z urządzenia Apple są przesyłane przez parę przekaźników internetowych: pierwszemu przypisywany jest anonimowy adres IP zmapowany na Twój region (ale nie konkretna lokalizacja), podczas gdy drugi przekaźnik odszyfrowuje wybrany adres internetowy i wysyła Cię w drogę.

W ramach iCloud+ pojawi się również nowa funkcja „Ukryj mój e-mail”, która umożliwia tworzenie losowych adresów e-mail, które automatycznie przekazują wiadomości e-mail na Twój prawdziwy adres. Dzięki temu możesz ukryć swój prawdziwy adres e-mail przed odbiorcą i możesz utworzyć dowolną liczbę adresów i usunąć je w dowolnym momencie. Możesz również dołączyć notatkę, aby przypomnieć sobie, w jaki sposób wykorzystałeś każdy adres. iCloud+ rozszerzy również funkcję HomeKit Secure Video, która oferuje kompleksowe szyfrowanie dowolnego materiału wideo.

Dodatkowe funkcje prywatności będą dostępne dla wszystkich użytkowników iOS 15 i macOS Monterey, a nie tylko dla tych, którzy wykupili abonament na przechowywanie i usługę iCloud+. Ochrona prywatności poczty w aplikacji Mail blokuje niewidoczne obrazy śledzenia w wiadomościach e-mail i maskuje Twój adres IP, a nowo ulepszona funkcja Intelligent Tracking Protection w przeglądarce Safari ukryje Twój adres IP przed modułami śledzącymi.

Ponadto raport o prywatności aplikacji zawiera przegląd uprawnień urządzenia, które przyznałeś pobranym aplikacjom — takich jak lokalizacja, kamera i mikrofon — dzięki czemu możesz je dostosować do swoich potrzeb. Raport będzie również udostępniać domeny zewnętrzne, z którymi kontaktuje się aplikacja.

Apple przeniesie również niektóre żądania asystenta głosowego Siri z chmury na Twoje urządzenie, ale tylko w przypadku żądań, które nie wymagają połączenia z Internetem (takich jak odtwarzanie muzyki, ustawianie minutników itp.). Co więcej, aplikacja do rozmów wideo FaceTime doda możliwość czatowania z użytkownikami systemów Android i Windows za pośrednictwem łączy internetowych, które zapewnią ten sam poziom pełnego szyfrowania, jaki można znaleźć w natywnych aplikacjach FaceTime firmy Apple.

Kryptowaluty w usługach płatniczych Apple

Chociaż Apple nadal nie przebiło się do „kryptowalutowego mainstreamu”, niedawne ogłoszenie o pracy sugeruje, że firma bada zastosowanie kryptowalut w usługach płatniczych. Ważnym krokiem w tym kierunku byłoby podwojenie szyfrowania typu end-to-end, które uniemożliwia stronom zewnętrznym dostęp do danych. Co więcej, nowe oferty Apple nawet w subtelny sposób odzwierciedlają etos Bitcoin, a multiplikacja adresów e-mail przypomina używanie wielu portfeli w celu ukrycia swojej tożsamości.

iOS 15, macOS Monterey, iPadOS 15 i watchOS 8 pojawią się jesienią tego roku. Wersja beta dla programistów została opublikowana dzisiaj dla wszystkich czterech aktualizacji oprogramowania, a publiczne wersje beta pojawią się w lipcu.

Z archiwum Bithub:

Komentarze