Ananasowa rezydencja i kreskówka na YouTube. Na co jeszcze kierownictwo FTX trwoniło pieniądze klientów?

Choć od głośnego upadku giełdy kryptowalut FTX minęło już ponad pół roku, to wciąż dowiadujemy się nowych faktów, dotyczących tej sprawy. W ostatnich dniach sporo mówi się o odzyskanych pieniądzach i o pogłoskach dotyczących ponownego otwarcia giełdy. Nie mniej ciekawe są doniesienia o ekstrawaganckich wydatkach byłego kierownictwa upadłej giełdy. Na co poszły pieniądze, które pozyskano głównie od klientów FTX?

Kierownictwo FTX i jego dziwaczne wydatki

Na początku tygodnia informowaliśmy na łamach naszego portalu, że dotychczas udało się odzyskać 7 mld USD z kwoty, którą winna jest giełda FTX swoim klientom. Przy okazji sprawdzania księgowości FTX, światło dzienne ujrzały wyszukane i rozrzutne zakupy oraz inwestycje, jakie poczyniło kierownictwo giełdy. Ekstrawagancja i fantazja to dwa słowa, które chyba najlepiej oddaj wydatki kierownictwa FTX. Jednym z nich była darowizna w wysokości 400 000 USD na rzecz podmiotu odpowiedzialnego za tworzenie animowanych filmów na YouTube na temat „racjonalistycznego i skutecznego altruizmu”. Kolejne 300 000 USD trafiło do twórcy, któremu zlecono napisanie książki, skupiającej się na rozpoznaniu funkcji użytkowych istot ludzkich. Z kolei 1,8 mln USD wydano na nieruchomość o wdzięcznej nazwie „Ananasowa Rezydencja” (Pineapple House), która położna jest na Bahamach. Raport finansowy FTX wykazał też, żę około 20 milionów USD przekazano organizacji non-profit o nazwie „Guarding Against Pandemics” i jej podmiotom stowarzyszonym. Organizacja ta zajmuje się działaniami mającymi na celu zapobieganie pandemiom, takim jak COVID-19.

Zobacz też: Stracił prawie 800 tys. USD przez oszustwo na Bitcoina. Na co powinniśmy uważać, by nie powtórzyć jego błędu?

Odzyskiwanie pieniędzy klientów trwa

Nowe kierownictwo FTX zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by wyprostować sytuację firmy i zadośćuczynić poszkodowanym klientom. John J. Ray III, który został mianowany dyrektorem generalnym FTX po jej upadku, jest specjalistą w odzyskiwaniu funduszy z upadłych korporacji. Kilka dni temu przedstawił raport, bazujący na obszernych analizach i audytach. Jak stwierdził Ray, raport pokazuje bardzo dokładnie wszelkie nadużycia i i nieprawidłowości, jakich dopuściło się kierownictwo giełdy. Zespół ds. upadłości FTX poinformował, że na ten moment udało mu się odzyskać niespełna 7 mld USD. Szacunki mówią, żę łącznie FTX niewłaściwie wykorzystała około 8,7 mld USD, które należały do jej klientów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze