Analityk Matrixport ostrzega przed gwałtownym zwrotem na rynku: prognozy dla kryptowalut Bitcoin, Ethereum, Solana
Analityk firmy Matrixport, Markus Thielen, bije właśnie w mediach na alarm, przewidując zbliżający się krach na rynku kryptowalut. Thielen podkreśla słabe punkty sektora kryptowalut które ilustruje przy pomocy wiodących tokenów: Bitcoin, Ethereum i Solana oraz wzywa inwestorów do przygotowania się na potencjalny, gwałtowny ruch szerokiego rynku na południe.
Kryptowaluty w pułapce: Bitcoin, Ethereum i Solana zagrożone
Markus Thielen, analityk w firmie Matrixport zajmującej się profesjonalnie analityką aktywów cyfrowych, podzielił się ze spekulantami swoimi świeżymi obawami dotyczącymi całego rynku kryptowalut. Sugeruje on, że cały sektor może znajdywać się na na krawędzi klifu i poważnej wyprzedaży już w nadchodzących tygodniach. Thielen wskazuje na kilka czynników które przyczyniły się do tak niedźwiedziej perspektywy, koncentrując się na tokenach Bitcoin ($BTC), Ethereum ($ETH) i Solana ($SOL).
Zbliżający się risk-off Solany
Thielen podkreśla obecną kruchość Solany, głównie ze względu na zbliżające się likwidacje związane z zaspokajaniem żądań wierzycieli upadłego kryptoimperium FTX. Oczekuje się, że pośrednik sprzeda kryptowaluty o wartości blisko 3,4 miliardów dolarów, w tym pozycje w tokenach SOL o wartości 685 milionów dolarów. Ekspert jest zdania, że ów napływ nowej podaży będzie miał duży i długotrwały wpływ na ekosystem Solany, który ostatnio odnotował bolesny, sześcioprocentowy spadek wartości. Stopa finansowania $SOL stała się ujemna (-14% rocznie), z potencjałem dla dalszej deprecjacji. Solana przekroczyła niedawno wsparcie na poziomie 19 USD przy zwiększonym wolumenie obrotu, co budzi obawy że podaż jest silniejsza niż myślano wcześniej. Thielen sugeruje, że zasięg dla deprecjacji $SOL może sięgać 15 dolarów za sztukę, a nawet w porywach do 10 USD.
Niepewne perspektywy Ethereum
Ethereum, druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej na świecie, również stoi przed obliczem niepewnej przyszłości. Według Thielena wybito więcej ETH w ubiegłym tygodniu (15 000 monet) niż spalono (11 tys. sztuk). Analityk jest powściągliwy w słowach na temat tego, co może to oznaczać dla ekosystemu stworzonego przez Vitalika Buterina. Zwraca jednak uwagę, że przy niższym niż oczekiwano wzroście przychodów, inflacja może doprowadzać do spadku cen, zwłaszcza że Ethereum zbliża się do psychologicznie do ważnego poziomu wsparcia na pułapie 1600 USD. Thielen uważa, że naruszenie poziomu 1600-1650 USD uzasadnia zachowanie szczególnej ostrożności i należy brać pod uwagę gwałtowny spadek cen na koniec bieżącego roku. Jeśli ETH spadnie poniżej 1500 USD, koncepcja spadku do poziomu 1000 USD za sztukę staje się całkiem prawdopodobna.
Zobacz też: Ups! Inwestor zapłacił pół miliona dolarów w opłatach za przeniesienie 200 USD na sieci Bitcoin
Niedźwiedzi omen dla sieci Bitcoin
Bitcoin, ostrzega Thielen, również daje niedźwiedzie sygnały. Kurs BTC oscyluje nadal w okolicy 26 000 USD, poniżej 50-dniowej średniej kroczącej wynoszącej 27 731 USD. Warto nadmienić, że również Ethereum znajduje się w analogicznej sytuacji: obecna cena na poziomie 1 617 USD jest poniżej 50-dniowej średniej kroczącej wynoszącej 1 752 USD. Ogólne nastroje rynkowe wydają się pesymistyczne, co znajduje odzwierciedlenie w 37% spadku tygodniowego wolumenu obrotu Bitcoina i 31% spadku w przypadku $ETH. Para ETH/BTC spada, wskazując na relatywnie słabsze wyniki Ethereum w porównaniu z Bitcoinem. Thielen ostrzega, że chociaż stawki opłat za finansowanie kontraktów terminowych na sieci Bitcoin są dodatnie (3,6%), podobnie jak stawki opłat za finansowanie ETH (6,1%), różnica w opłatach za finansowanie jest stosunkowo niewielka w przypadku altcoinów, a wielkości te nie powinny być interpretowane jako jednoznacznie „pozytywne”.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie powinien być traktowany jako porada inwestycyjna w rozumieniu polskiego prawa.
Może Cię zainteresować: