Likwidacja FTX – ruszyła błyskawiczna fala spadków. 3,4 mld USD w kryptowalutach wejdzie w rynek. Altcoiny na rzeź. Kiedy?

Upadła giełda kryptowaluta FTX oczekuje na zgodę sądu na potencjalną likwidację 3,4 miliarda dolarów w kryptowalutach. W tym czasie – szczególnie Solana (o której ostatnio było bardzo głośno) i FTT, przygotowują się na konsekwencje potencjalnych masowych wyprzedaży. Obie kryptowaluty stanowią największą wagę w portfelu giełdy. FTX może otrzymać od sądu zielone światło na likwidację aktywów już 13 września. Nic dziwnego, że rynek crypto, zgodnie ze starą zasadą wedle której ’giełda dyskontuje przyszłość’ rozpoczął korektę. Spadki altcoinów są dziś ewidentne, a sam Bitcoin łapie wyraźną zadyszkę. Jutro przed Senacką Komisją Bankową zeznawał będzie także Gary Gensler, co wydaje się kolejnym zapalnikiem 'awersji do ryzyka’ dla rynku crypto.

  • Analitycy z IntoTheBlock uważają, że zbliżająca zdecydowanie może osłabić szczególnie Ethereum i Solanę, już w nadchodzącym tygodniu. Firma analityczna wskazała, że: ’Pomimo pozytywnych wiadomości na temat Visa i potencjalnego spotowego ETF na Ethereum, zbliżająca się likwidacja FTX o wartości 3 mld USD może dyktować ruchy rynkowe’
https://twitter.com/RhoRider/status/1698042243481743657
  • Co bardzo ważne, jak pokazują akta sądowe sprawy FTX, giełda deklaruje chęć realizacji ok. 100 mln USD w kryptowalutach tygodniowo. Zastrzegła, że limit może zostać okresowo podniesiony, do max. 200 mln USD. Są to spore kwoty patrząc na wysychający wolumen rynku crypto oraz niewielką 'głębokość rynku’;
  • Największą część aktywów FTX stanowi oczywiście Solana (ok. 685 mln USD), która w ciągu ostatnich dni jest najsłabszym spośród altcoinów. Okres tej słabości poprzedził krótki czas w którym na temat tokena ukazywały się różnego rodzaju 'pozytywne komentarze’.
https://twitter.com/TheDeFinvestor/status/1700461501977354386

Token FTT nadal odpowiada ok. 530 mln USD aktywów do likwidacji. Ograniczona płynność FTT i głębokość rynku budzą pytania dotyczące strategii likwidacji FTX dla tych tokenów. Jednocześnie słychać także głosy 'optymistów’:

Jak uważacie Wy? Czy sprzedaż aktywów przez FTX jest realnym czynnikiem ryzyka? A może tylko kolejnym pretekstem do sprzedaży przez 'mało odpornych’ inwestorów, przekazujących cenne aktywa w ręce długoterminowych 'wyjadaczy’?

Pod halving?

Zakładamy, że FTX będzie sprzedawać ok. 100 mln USD w każdym tygodniu, rozpoczynając od obecnego. Daje to ok. 34 tygodnie, czyli 238 dni (ok. 7,5 miesięca). W takim tempie upłynnianie rezerw skończy się mniej więcej w kwietniu lub maju 2024 roku. Ustąpi miejsca halvingowi Bitcoina? Analizując sprawę FTX pamiętajmy także, że rynek wycenia dziś rzeczy, których boi się jutro. Zatem jeśli fala spadkowa, napędzana 'przestraszonymi’ nawisem z FTX ruszyła dzisiaj – kto poza FTX będzie sprzedawał w czasie, gdy naprawdę przyjdzie czas na likwidację? Kontrariańsko możemy odwrócić tą konfigurację i zapytać wówczas – kto będzie kupował? To wydaje się obecnie głównym problemem altcoinów. Kontra aktywów ryzyka ze strony dolara i rosnących rentowności wydaje się bardzo solidna. Rośna stopa wolna od ryzyka, nakładając presję na alternatywne inwestycje obarczone wyższym poziomem ryzyka.

Wątek LayerZero

FTX miało nadzieję na odzyskanie ok. 20 milionów dolarów od LayerZero. Przedsięwzięło kroki prawne przeciwko Ariemu Litanowi, dyrektorowi operacyjnemu LayerZero. Początkowo chciało łącznie 13 milionów dolarów zwrotu od Litana oraz 6,5 miliona dolarów od Skip & Goose, firmy Litana. Ostatecznie jednak pozew rozszerzono do 85 milionów dolarów. W tle? Nieuczciwe transakcje i blokady wypłat aktywów. Łącznie odpowiednio po 45 i 40 mln USD roszczeń. W pozwie FTX zarzuca Layerzero wykorzystanie trudnej sytuacji płynnościowej FTX do wynegocjowania transakcji sprzedaży tuż przed ogłoszeniem bankructwa. Współzałożyciel i aktualny CEO LayerZero, Bryan Pellegrino twierdzi, że pozew jest bezpodstawny. Szykuje się kolejna, długa batalia sądowa w świecie crypto?

Wniosek złożony przez FTX sugeruje bezpodstawne wzbogacenie i naruszenie automatycznego zawieszenia upadłości. Alameda Ventures przeniosła na Layerzero spory kapitał, a pracownicy Layerzero dokonali rzekomo sporych wypłat z FTX. W istopadzie 2022, gdy giełda stanęła w obliczu poważnego kryzysu płynności, Layerzero miało zażądać natychmiastowej spłaty pożyczonych 45 mln USD na rzecz Alameda Ventures. Prawdopodobnie wówczas wynegocjowało umowę, na mocy której Alameda przeniosła udział w wysokości prawie 150 milionów dolarów do Layerzero. W zamian za umorzenie znacznie niższego długu. Kryzysowa lichwa?

To nie koniec zarzutów

FTX w pozwie twierdzi, że były to transfery dokonywane przez osoby związane z FTX. Takie jak Caroline Ellison. Cel? Ukrycie aktywów przed wierzycielami. Giełda uważa również, że pracownicy Layerzero, w tym były dyrektor operacyjny Ari Litan, wycofali aktywa o wartości ponad 40 milionów dolarów z kont giełdowych FTX z naruszeniem przepisów prawa upadłościowego, co pogłębiło lukę płynności. Wypłaty z Layerzero miały odbyć się 7 i 8 listopada 2022 r.. Zaledwie jeden lub dwa dni przed wstrzymaniem wypłat Czy prawo federalne USA zostało złamane? Domek zkart. Layerzero twierdzi, że ostatnie miesiące byli w regularnym kontakcie z likwidatorami FTX ale 'byli ignorowani’. Tereaz 'niewinni’ odbierają poważne zarzuty. Prawda się obroni? Czy Layezero wykorzystało 'insiderską’ wiedzę o kłopotach FTX dla własnych korzyści?

Może Cię zainteresuje:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.