Wikileaks: Zcash zamiast Ethereum i Monero

Serwis Wikileaks znany jest chyba każdemu użytkownikowi Internetu i zapewne też nie tylko im. Różne tajne dokumenty publikowane na tym portalu stały się podłożem wielu afer, nawet o zasięgu światowym. Niedawno przeprowadzono ankietę, której zwycięzcą zostało Ethereum. Wyżej znalazło się również Monero jednak ostatecznie to Zcash został wybrany jako waluta do przyjmowania darowizn.

Witryna Wikileaks rozpoczęła działalność jeszcze w 2006r., lecz już niespełna 11 miesięcy później zawierała 1,2 mln dokumentów. Dokumenty te często są tajne i są najczęściej dowodem na łamanie prawa przez wysoko postawionych urzędników. Portal kojarzony jest też za sprawą Australijczyka Juliana Assange`a, który jest uważany za założyciela strony. USA bezskutecznie stara się o ekstradycje Assange`a, który otrzymał azyl polityczny w Ekwadorze.

Zcash nie jest pierwszą kryptowalutą akceptowaną przez serwis. Darowizny można przekazywać za pośrednictwem Bitcoinów oraz Litecoinów. Zaskakuje jednak decyzja portalu o wybraniu właśnie Zcasha. Przeprowadzona została bowiem ankieta, w której oddano ponad 12 000 głosów. Pierwsze miejsce otrzymało Ethereum (ETH) z wynikiem blisko połowy – 45%. Drugie miejsce z wynikiem 21% przypadło będącemu obecnie na 13 pozycji pod względem kapitalizacji Monero (XMR) – choć jeszcze nie dawno waluta ta była w top 10. Zcash otrzymał zaś 11% głosów, mimo to został wybrany.

Wikileaks
O akceptacji nowej waluty Wikileaks poinformowało na Twitterze

Wikileaks nie poinformowało o przyczynach swojej decyzji i zignorowaniu wyników ankiety. Różnica pomiędzy Ethereum, a Zcash to przecież aż 34%, a nie kilka. Prawdopodobnie jednak ma to związek z anonimowością jaką zapewnia Zcash. Ta w porównaniu do innych walut jest znacznie bardziej zaawansowana. Jak można przeczytać na stronie portalu: „Transakcje Zcash są publikowane w blokchain, ale wysyłający, odbiorca oraz kwota transakcji pozostają prywatne. Sama waluta do niedawna również balansowała w granicach top 10 kapitalizacji, choć obecnie znajduje się na 20 miejscu. Pierwsze notowania wyceniały ją na aż kilka Bitcoinów – cena jednak drastycznie spadła stabilizując się przez dłuższy czas w okolicach 0.03-0.05 BTC. W połowie lipca – podobnie jak w przypadku wielu innych monet – cena osiągnęła swoje maksimum ponad 415$ – obecnie spadła jednak i wynosi $230.

O szczegółach dotyczących Zcash można przeczytać tutaj.

MW.

Komentarze