USDT | Wartość przepływu środków powinna niepokoić?
Wokół Tethera robi się coraz bardziej gorąco. Tym razem, aktualnym danym dotyczącym przepływu środków z udziałem USDT przyjrzał się Nikkei Asian Review (NAR).
Gwoli przypomnienia…
W oczekiwaniu na wyznaczoną na 17 września konferencję z udziałem iFinex i Prokuratora Generalnego Nowego Yorku rosną spekulacje na temat tego, jaki wpływ na rynek aktywów cyfrowych ma Tether i – o zgrozo – co by się stało, gdyby ostatecznie ogłoszono jego koniec.
Prokurator od początku sporu (kwiecień 2019 roku) próbuje zmusić Bitfinex i Tether, odgałęzienia spółki macierzystej iFinex, do sporządzenia dokumentów związanych z jej relacjami biznesowymi między obiema firmami. Miały one wykorzystać Tether do pokrycia straty 850 milionów dolarów przez Bitfinex.
Dokumenty, o które wnioskuje Prokurator, mają być kluczowe dla śledztwa. Bitfinex i Tether nieustannie mijali się w zeznaniach, powołując się między innymi na kwestie jurysdykcyjne, próbując tym samym uniknąć przedstawienia dokumentów.
Więcej na ten temat znajdziecie w poniższym wpisie:
„Niebezpieczny” Tether
Wykorzystanie kryptowalut rośnie na całym świecie. Chociaż przepływem tych aktywów nie zarządzają poszczególne rządy ani banki centralne, władze rozważają zaostrzenie przepisów, ponieważ wzrasta ryzyko wykorzystania kryptowalut do prania pieniędzy i finansowania przestępstw.
Tether to aktywo cyfrowe wydane przez Tether Limited z Hongkongu, która zaznacza aktualnie swoją obecność w o wiele większym zakresie niż Bitcoin.
Tether to także stablecoin: nowy rodzaj kryptowaluty, której wartość jest ustalona w odniesieniu do określonego zasobu. 1 USDT ma wartość zbliżoną do jednego dolara amerykańskiego. Płacąc 1 USD Tether Limited,otrzymuje się 1 USDT, a jego wartość jest powiązana z dolarem.
Niektórzy mają wątpliwości, czy Tether Limited ma wystarczającą ilość dolarów, aby pokryć zobowiązania względem wyemitowanych monet. Tak czy inaczej transakcje z użyciem USDT rosną.
Nikkei Asian Review wskazuje, że bardziej niepokojącym problemem jest to, że osoby fizyczne mogą handlować kryptowalutami w Internecie bez korzystania z kont bankowych. Istnieją obawy, że ludzie w Chinach używają USDT do szmuglowania pieniędzy z kraju.
Wartość dziennych transakcji na pięciu głównych aktywach cyfrowych (w miliardach USD):
Udział Bitcoina i Tethera w dziennych transakcjach w kontekście pięciu głównych aktywów cyfrowych (procentowo):
Co na to FATF?
Międzyrządowa Financial Action Task Force (FATF) uważa, że takie transakcje mogą mieć związek z przestępczością, ponieważ są trudne do wyśledzenia.
Amerykański Departament Sprawiedliwości ogłosił 13 sierpnia, że zamroził konta kryptowalutowe trzech organizacji terrorystycznych, w tym Al-Kaidy. Było to największe w historii zajęcie kont kryptowalutowych powiązanych z terrorystami, z ponad 300 kontami o wartości kilku milionów dolarów.
Prokurator generalny William Barr powiedział:
„Nie powinno nikogo dziwić, że nasi wrogowie wykorzystują nowoczesną technologię, platformy mediów społecznościowych i kryptowalutę do realizacji swoich złych i brutalnych planów”.
FATF jest szczególnie zaniepokojony stablecoinami. Ponieważ ich wartość jest zabezpieczona aktywami, takimi jak dolar, są one łatwiejsze do wykorzystania w transakcjach transgranicznych. Średnie dzienne transakcje Tether w okresie od stycznia do sierpnia były warte co najmniej 40 miliardów dolarów, więcej niż transakcje przeprowadzane w bahcie tajskim lub rupii indonezyjskiej:
Dzienne transakcje w walutach (w miliardach USD):
Potrzebne są kolejne regulacje
Poszczególne kraje ustalają wewnętrzne zasady regulujące kryptowaluty. W 2019 roku FATF zalecił wprowadzenie zasad, aby przepływ kryptowalut był bardziej przejrzysty. Temat ten będzie omawiany dalej na posiedzeniu plenarnym zaplanowanym na październik.
Nikkei Asian Review zastanawia się, czy rozwiązaniem problemu może być cyfrowa waluta banku centralnego. Wszak emitowana przez bank centralny danego kraju, znajduje poniekąd zabezpieczenie w aktywach, którymi zarządzają poszczególne organy.
Jednak FATF zwraca uwagę, że CBDC również mają wady i nadal mogą być wykorzystywane do celów niezgodnych z prawem. Aby przezwyciężyć te problemy, należy przyspieszyć współpracę międzynarodową w dziedzinie bezpieczeństwa w Internecie, konstatuje NAR.
źródło: tutaj
Od Redakcji
Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.