Tokeny Ethereum pokryte w dolarze biorą górę | Taksonomia kryptowalut

1 617

W kryptowalutowym świecie funkcjonują tokeny, które są jakoby poparte w walucie fiducjarnej, najczęściej w dolarze amerykańskim. Nazywamy je stablecoinami. Według najnowszych danych wydają się przybierać na sile i wyraźnie pozycjonować na rynku. Czy kiedykolwiek odejdziemy od stablecoin?

Taksonomia kryptowalut

Kryptowaluty to niebezpieczny świat. Ryzyko, niebezpieczeństwo, wahania na rynku spekulacyjnym sprawiają, iż kryptowaluty nie są jeszcze tak mile widziane w mainstreamie. Niektórzy ideowcy mogą nawet twierdzić, że to waluty fiducjarne (fiat), banki centralne i obecnie funkcjonujący system finansowy może być prawdziwą bombą zegarową. 

My przyjrzymy się dziś części rynku kryptowalut, tokenom, które są równie stabilne, co waluty fiducjarne. Wyżej użyłem słowa “jakoby” nie przypadkowo, ponieważ niektóre ze stablecoinów mają kontrowersyjną historię. 

Poza stablecoin, typem kryptowaluty, najczęściej tokenu ERC-20 zbudowanego na platformie Ethereum spotykamy się jeszcze z dwoma innymi gatunkami. Przede wszystkim są to tokeny giełdowe (exchange token), które są metodą na podniesienie statusu giełdy poprzez zwiększenie finansowania i obrotu. W zamian tokeny te oferują zniżki np. w postaci ulg na prowizjach transakcyjnych. 

Exchange token wyemitowała niedawno giełda kryptowalut Bitfinex (LEO) czy Huobi (HT). Zajmują one wysoką pozycję w rankingu kryptowalut względem kapitalizacji. Odpowiednio 15 i 16 miejsce z kapitalizacją bliską miliarda dolarów każdy, wraz z Binance Coin (BNB) na 8 miejscu. 

Kryptowaluty czy tokeny Ethereum to przede wszystkim tokeny utility, które wyrastały, jak grzyby po deszczu podczas szału ICO w 2017. Jednostki te miały nieść wartość inną, niż tylko tę spekulacyjno-handlową. Ilu z nich się to udało?

Tak wygląda rozmieszczenie finansowania na rynku kryptowalut wg powyższych kategorii.

taksonomia tokenów ethereum

Należy wiedzieć, że tokenów utility jest najwięcej, następnie mamy tokeny giełdowe i dopiero stablecoiny, których jest zaledwie kilkanaście. 

Stabilna waluta

Niezwykle szybko zmieniający się rynek walut cyfrowych jest bardzo męczący, a co robią spekulanci gdy chcą odpocząć? Wchodzą w stablecoiny. Ktore z nich lubią najbardziej?

Według danych Coinmetrics z 10 listopada 2019, podział finansowania na rynku stablecoinów Ethereum wygląda następująco:

tokeny eth stable coin

To są tokeny, “stabilne” kryptowaluty, które czasami pozwalają na chwilę oddechu. Czy również Wam?

Stablecoiny wydają się ugruntowywać swą pozycje na rynku. 1 lipca 2018 roku kapitalizacja stablecoinów wynosiła 109 milionów dolarów, 10 listopada 2019 były to już 3 miliardy. W identycznym okresie tokeny giełdowe, jak i utility odnotowały regres pod względem kapitalizacji, w sumie o blisko 3 miliardy dolarów. 

Czy powinniśmy się obawiać ekspansji stablecoinów, czyli właściwie walut fiat pod płaszczykiem kryptowalut?

Komentarze