To nie żaden cykl | To konkurencja o pieniądze inwestorów

6 100

Wiele osób uważa, że ​​pieniądze przepływają przez rynek kryptowalut w cyklu od bitcoina przez altcoiny/ tokeny o dużej kapitalizacji, następnie aktywa o średniej kapitalizacji, o niskiej kapitalizacji, a następnie z powrotem do bitcoina… Czy rzeczywiście tak jest?

Spójrzmy na grafikę od Rekt Capital:

przepływ środków przez aktywa cyfrowe
źródło: link

Problem polega na tym, że brak na to dowodów.

Jakkolwiek powyższe może pasować do stylu, w jakim Ty sam zarządzasz swoim kapitałem i przepływem środków przez różne kryptowaluty, nie ma absolutnie nic wspólnego z rynkiem jako całością. Teraz, gdy tak wiele osób może kupować altcoiny bezpośrednio za pomocą FIAT – bitcoin wydaje się nie być potrzebny.

To nie żaden cykl, tylko ostra jazda w górę

Kiedy porównasz ze sobą określone altcoiny, znajdziesz zapewne potwierdzenie pewnego wzorca. Najpierw pompuje duży, dopiero potem mały. Jeśli chodzi o cykl – to jakiś rodzaj predestynowanej ścieżki, którą pieniądze przepływają na dużą skalę przez rynek – potwierdzenie go jest praktycznie niemożliwe.

Mark Helfman zaprezentował wykres porównujący siedem altcoinów o różnych rozmiarach, na którym uwzględnione zostało ich price action z ostatnich dwóch lat. W tym czasie przez rynek przewinęły się trzy sezony na alty (dwa, jeśli wykluczyć pompę z połowy 2019 r.).

Wszystkie ceny podążały mniej więcej tą samą, ogólną ścieżką:

Niektóre alty rosną wcześniej, inne później; niektóre nieco wyżej, inni nieco niżej, ale wszystkie razem mniej więcej w tym samym kierunku – bez względu na kapitalizację altcoina.

Być może cykl ten istniał już dawno temu. Dziś przypływ unosi wszystkie statki.
Kiedy rynek idzie w górę, altcoiny też. Ich rozmiar nie ma znaczenia.

Co to znaczy?

Z biegiem czasu można znaleźć różnice w osiąganych przez nie rezultatach, ale nie w ścieżce, którą obierają. Jeśli poświęcisz trochę czasu na przyjrzenie się wykresom cenowym altcoinów, oto, co znajdziesz:

  • Coiny, których cena rośnie najbardziej, mają tendencję do mocniejszych pomp i zdecydowanie mniej bolesnych obsunięć ceny. Innymi słowy, kiedy rynek rośnie, rosną one bardziej niż pozostałe. Kiedy rynek spada, ich cena spada w znacząco mniejszym wymiarze.
  • Niektóre altcoiny/ tokeny nie wykazują zwiększonej aktywności przez dłuższy czas. Kiedy nadchodzi odpowiedni moment, ich cena rośnie bardzo dynamicznie i nie ogląda się za siebie.
  • Są aktywa, które po dłuższym okresie wzrostów na rynku, po prostu z niego znikają.

To naturalna ewolucja rynku i konkurencja o pieniądze inwestorów, a nie cykl altcoinów.

źródło: Mark Helfman: Three Truths and a Lie About Bitcoin and Altcoins – Truth #3; link

Komentarze