Opłaty w Ethereum najniższe od 6 miesięcy. Dlaczego koszty transakcji spadły?

Opłaty za gas (koszty transakcji) na blockchainie Ethereum spadły znacząco w ciągu ostatniego miesiąca.

Opłaty w Ethereum najniższe od 6 miesięcy

Według Data Dashboard od The Block, średnia opłata za transakcję w sieci Ethereum wynosi obecnie około 4,5 USD. Stanowi to aż 90% spadek z wartości odnotowanej miesiąc temu na poziomie 45 USD.

Średnie opłaty transakcyjne są teraz na najniższym poziomie od sześciu miesięcy. Dane dotyczą 7-dniowej średniej kroczącej (7MDA), co oznacza, że jest to średnia z ostatnich siedmiu dni i wskazuje na trend krótkoterminowy.

opłaty ethereum
źródło: tutaj

Dlaczego więc opłaty za gas spadły z rekordowego poziomu? W grę wchodzi kilka czynników.

Po pierwsze, w ostatnich tygodniach nastąpił znaczny spadek transakcji w sieci. Zarówno transakcje sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi), jak i na tokenach niewymienialnych (NFT) spadły wraz z niedawnym krachem na rynku.

Przykładowo, dzienne transakcje na Ethereum spadły do około 1,2 miliona w porównaniu z 1,65 milionami notowanymi jeszcze miesiąc temu. Spadł również liczba i wolumen transakcji na rynkach NFT.

opłaty ethereum 2
źródło: tutaj

Innym czynnikiem powodującym niższe opłaty za gas jest rosnące wykorzystanie rozwiązania skalowania warstwy 2 Polygon (dawniej Matic Network). Liczba transakcji w sieci Polygon wzrosła w ostatnich tygodniach dość znacząco.

Według danych narzędzia PolygonScan, wymiar dziennych transakcji na Polygon wzrósł z około 1,5 miliona do prawie 7,5 miliona. To ponad pięć razy więcej niż liczba dziennych transakcji na blockchainie drugiej największej kryptowaluty świata.

Co to jest Polygon?

Polygon to blockchain typu proof-of-stake (PoS) w porównaniu z Ethereum, który jest obecnie blockchainem typu proof-of-work (PoW), chociaż niebawem ma przejść na model PoS. Możliwości przetwarzania transakcji w modelu PoW są ograniczone, stąd ogólnie wyższe opłaty. Istnieją oczywiście inne plusy i minusy obu modeli.

Jedno jest jednak pewne: rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania skalujące. Jednym z takich popularnych rozwiązań pozostaje Polygon. W samym ekosystemie Polygon jest ponad 350 projektów DeFi.

Wreszcie, rosnące wykorzystanie transakcji flashbotów to kolejny czynnik, który przyczynił się do niższych opłat za gas . Flashboty pozwalają traderom komunikować się z górnikami Ethereum poza łańcuchem, tak jak w kanale prywatnym, w celu wykonywania transakcji. Zmniejsza to liczbę transakcji spamowych w łańcuchu, a tym samym obniża opłaty za gas. Innymi słowy, mniej botów próbuje licytować najwyższą cenę gasu za priorytet transakcji.

opracowano na podstawie: link

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx