Obroty Ethereum przewyższyły Bitcoin

Według Coinmarketcap dnia 30 maja 2017 roku światowy obrót ETH był większy niż obroty BTC. Ethereum, najbardziej po Bitcoinie popularna kryptowaluta zaczyna nabierać coraz większego znaczenia na światowych rynkach.

O godzinie 18:00 naszego czasu obroty BTC wynosiły równowartość 1,246,240,000 USD przy cenie 2221 USD za 1 token. W tym samym czasie obroty ETH przekroczyły tą wartość sięgając 1,268,010,000 USD. To pierwsza taka sytuacja gdzie obrót altcoinem był większy niż Bitcoina.

Wpływ na ten obrót może mieć duże zainteresowanie Ethereum w Korei południowej, która obecnie posiada największy rynek tego altcoina na świecie, większy nawet niż Chiny czy USA. Dodatkowo na wzrost popularności ETH może mieć wpływ obecna sytuacja na rynku Bitcoin. Wysokie fee konieczne do zapewnienia szybkich transakcji zniechęcają ludzi do używania BTC i zmusza ich do znalezienia alternatywy w postaci innych kryptowalut.

Obecnie cena Ethereum za jeden token jest dziesięciokrotnie niższa niż Bitcoina. Niższe są także opłaty transakcyjne oraz czasy transakcji. Rozwija się o wiele bardziej dynamicznie niż BTC, nowoczesny blockchain również pozytywnie wpływa na jego rozwój. Wiele kryptowalut opiera się o strukturę jej łańcucha bloków jak np Golem który de facto jest jej smart kontraktem. Wiele osób nazywa Ethereum następcą Bitcoina.

Bitcoin nadal niepodzielnie króluje na rynku kryptowalut. Jego popularność wciąż wzrasta, ilość osób chcących używać internetowej waluty nieustannie rośnie a kolejne kraje legalizują go jako pełnoprawną walutę. Natomiast niekorzystne sytuacje takie jak zapełniony mempool powodujący drastyczne opóźnienia w transakcjach nie wpływają pozytywnie na opinie wielu użytkowników. Wielu z nich poszukuje innych form płatności, a taką może okazać się właśnie Ethereum. Jeżeli sytuacja się nie zmieni to może właśnie ETH stanie się z czasem dominującą kryptowalutą na świecie.

 

Rafał Żuchnik

Komentarze