Mina Protocol. Ponad 500 mln USD kapitalizacji chwilę po premierze | O co tyle szumu?
Nowatorska platforma blockchain Mina Protocol (MINA) osiągnęła wkrótce po premierze wycenę bliską 600 milionów dolarów. Czym jest MINA i dlaczego warto zainteresować się jej protokołem?
Co to jest MINA Protocol?
Podczas, gdy wiele blockchainów potrafi ważyć nawet do 300 GB, protokół Mina reklamuje się jako najlżejszy z rozproszonych rejestrów z wagą oscylującą na granicy 22 KB. Chociaż, jak zaznaczają sami dewloperzy, wspomniane 300 GB jest mocno umowne i w dużej mierze odnosi się do Bitcoina, deklaracje Mina z pewnością robią wrażenie zwłaszcza w okresie wzmożonej debaty na temat skalowalności łańcucha bloków króla kryptowalut.
Najbardziej trafną definicję protokołu MINA znajdujemy na ich oficjalnej stronie internetowej:
„Mina buduje bramę chroniącą prywatność między światem rzeczywistym a kryptowalutami — oraz infrastrukturę dla bezpiecznej, demokratycznej przyszłości, na którą wszyscy zasługujemy.”
Co wyróżnia Mina pośród ogromnej liczby istniejących już blockchainów?
Twórcy Mina podkreślają, że inne protokoły blockchain są tak ciężkie, że wymagają pośredników do uruchamiania węzłów, odtwarzając stale tę samą, starą dynamikę mocy. Mina jest lekka, więc każdy może połączyć się w trybie peer-to-peer i szybko zsynchronizować i zweryfikować łańcuch bloków. Zbudowany w oparciu o dowód kryptograficzny o spójnym rozmiarze, dostęp do blockchaina pozostaje niezmienny – nawet po jego skalowaniu.
Co więcej, każdy, kto synchronizuje łańcuch Mina, weryfikuje również transakcje w takim samym wymiarze jak pełny węzeł. Uczestnicząc w sieci, każdy może wziąć udział w konsensusie proof-of-stake, mieć dostęp do mechanizmu silnej odporności na cenzurę i zabezpieczyć łańcuch bloków.
Kolejną, godną uwagi kwestią, są zdecentralizowane aplikacje, na których budowanie pozwala Mina. Są one oparte na SNARK (Snapps) i zapewniają użytkownikom kontrolę, weryfikując i udostępniając dowody dotyczące ich danych, aczkolwiek nie tylko samych danych, ale także stron, które biorą udział w procesowaniu transakcji. A dzięki logice i danym obliczanym poza łańcuchem i zweryfikowanym w łańcuchu, Snapps sprawia, że skalowalność jest prosta, a obliczenia o większej skal bardziej wydajne i opłacalne do przeprowadzenia.
Deweloperzy Mina podkreślają, że podczas gdy nne protokoły blockchain nie wchodzą w interakcję z Internetem, ograniczając zakres i użyteczność ich aplikacji, Snapps mogą prywatnie wchodzić w interakcję z dowolną witryną i uzyskiwać dostęp do zweryfikowanych danych ze świata rzeczywistego do użytku w sieci. Dzięki temu programiści mogą wykorzystać światowe informacje w informatyce i podejmowaniu decyzji, aby zmienić sposób, w jaki żyjemy i pracujemy — bez narażania prywatności.
Mina stawia duży nacisk na kwestie społeczności. Zaznacza, że inne łańcuchy bloków są zarządzane przez potężnych pośredników ekosystemu. Twórcy protokołu deklarują, że Mina jest napędzana przez uczestników, z nieograniczoną liczbą producentów bloków:
„Nasza społeczność jednoczy ludzi na całym świecie z pasją do zdecentralizowanego łańcucha bloków. W rzeczywistości mamy jedną z największych i najbardziej aktywnych społeczności spośród wszystkich projektów uruchomionych w ciągu ostatnich dwóch lat.”
Protokół jest wspierany przez firmę zarządzającą funduszem, Three Arrows Capital, która jest również inwestowana w platformy blockchain Ethereum i Polkadot (DOT).
Wśród innych inwestycji kryptowalutowego funduszu hedgingowego znajdują się projekty finansowania zdecentralizowanego (DeFi) Aave, Balancer (BAL), Synthetic (SNX) i KeeperDAO (ROOK).
Blisko 600 mln dolarów kapitalizacji w kilka dni
Token MINA ujrzał światło dzienne 31 maja na CoinList. Dzień później zaczął już być notowany na giełdzie Kraken.
Niebawem po starcie notowań, MINA osiągnęła szczyt w wysokości nieco ponad 9,09 USD z kapitalizacją rynkową przekraczającą 1,15 miliarda USD. Według CoinGecko, token osiągnął najniższy poziom 2,78 USD, aktualnie utrzymuje cenę 4,00 USD z kapitalizacją rynkową w wysokości 599 mln USD.
Garść przydatnych linków:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.