Kryptowaluty państwowe: Azja rozwija nowe projekty

505

Kambodża planuje…

Inspirowani wenezuelskim Petro włodarze Kambodży zaczynają myśleć o wprowadzeniu państwowej kryptowaluty. O innych przypadkach takich kryptowalut pisaliśmy ostatnio w artykule.

Projekt kambodżański miałby nazywać się Entapay. Założenia mają zostać pokazane na konferencji Blockchain w Phnom Penh. Informacja prasowa wydana przed wydarzeniem opisała ambitnie Entapay jako „połączenie płatności poprzez integrację zaszyfrowanej waluty ze światem rzeczywistym. Ma wielki potencjał, aby nawet zastąpić Visa jako nowy główny sposób płatności”. Odwołano również się do kryptowaluty Petro jako przykładzie „ominięcia sankcji gospodarczych z Zachodu” co ma w swoich celach również odpowiednik z Kambodży. Kryptowaluta kambodżańska może być atrakcyjną opcją dla Hun Sena – premiera Kambodży, który stoi w obliczu groźby międzynarodowych sankcji za jego rządowy atak na opozycję polityczną, działaczy mediów i praw. Biały Dom ogłosił w zeszłym tygodniu, że będzie zawieszał kilka programów pomocowych i pomoc wojskową dla władz, ze względu na brak stabilności politycznej.

… a Wyspy Marshalla zatwierdzają

Inną informacją jest to, że Wyspy Marshalla jako jedyny kraj na świecie uznały państwową kryptowalutę jako oficjalny prawny środek płatniczy. Jej nazwa to Sovereign (SOV) i zostanie ona drugą oficjalną walutą obok dolara. W tym roku zostanie tam wydane ICO a każdy mieszkaniec tego wyspiarskiego kraju dostanie odpowiednią liczbę monet. W przeciwieństwie do bitcoinów i innych kryptowalut niebędących suwerennymi , użytkownicy SOV będą identyfikować się za pomocą bloku SOV, a gdy tak zdecydują, będą mogli łatwo pokazać i zweryfikować źródła funduszy. Kryptowaluta  jest przedstawiona jako część szerszej części „E-conomy wizji”, aby stworzyć społeczeństwo, które korzysta z blockchain do uruchomienia własnego tokenu i bezpiecznego korzystania z identyfikacji biometrycznej. Prezydent Heine powiedział:

„Rząd zainwestuje dochody, aby wesprzeć swoje wysiłki w zakresie zmian klimatycznych, zielonej energii, opieki zdrowotnej dla osób nadal dotkniętych przez amerykańskie testy jądrowe i edukację. Ponadto jednostki SOV będą bezpośrednio dystrybuowane do obywateli. „

Zatem do klubu krajów z państwową kryptowalutą dochodzą dwa kraje basenu Oceanu Spokojnego. O kolejnych krajach będziemy na bieżąco informować.

Komentarze