Hard Fork Ethereum już za kilka godzin

Ethereum jest drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji. Będąc tuż za Bitcoinem ma jednak równie oddanych zwolenników jak i przeciwników. W historii tej monety doszło już do podziału sieci, którego owocem było powstanie ETH i ETC. Już niedługo będziemy świadkami podobnego wydarzenia. Długo zapowiadany hard fork Ethereum Byzantium stanie się rzeczywistością wraz z blokiem nr 4 700 000. 

Pierwsza część aktualizacji nazwanych Byzantium wejdzie w życie już za kilka godzin. Ma sprawić, że blockchain stanie się lżejszy i szybszy, co podłoży fundamenty pod lepsze zdecentralizowane aplikacje (dapps) i równocześnie zwiększy prywatność sieci. Deweloperzy są przekonani, że aktualizacja przebiegnie pomyślnie, gdyż wiele rzeczy zostało sprawdzonych kilkakrotnie. To może tłumaczyć opóźnienie jakie się pojawiło, bowiem pierwotnie fork miał się odbyć już pod koniec pierwszego tygodnia października. Decyzję o przesunięciu Byzantium podjął sam założyciel Ethereum Vitalik Buterin po konsultacjach z innymi deweloperami.

Przesunięcie miało też na celu zachęcić górników by ci zaakceptowali hard fork Ethereum. Nie wiadomo bowiem ile osób podąży za daną wersją monety. Być może dojdzie do podobnej sytuacji jak w przypadku Ethereum i Ethereum Classic, gdzie powstały dwie niezależne monety. Są one używane z powodzeniem do dzisiaj, choć w przypadku Ethereum Classic na mniejszą skalę. Widać to także w poziomie ceny jaki dzieli obie monety ok. $330 vs ok. $12.

Jeżeli chodzi o samą cenę Ethereum to ta zaczęła rosnąć w stosunku do dolara amerykańskiego na kilka dni przed forkiem. Jeżeli chodzi o cenę w stosunku dio Bitcoina to ta spada. To jednakże nie powinno być zaskoczeniem jeżeli spojrzymy na sytuację jak ma miejsce w przypadku najstarszej kryptowaluty. W ciągu zaledwie 24h kurs wzrósł o blisko $1000 i obecnie oscyluje wokół poziomu $5600. W przypadku Bitcoina i Ethereum można doszukiwać się obecnie podobieństw. Zbliża się bowiem również fork tej pierwszej kryptowaluty, a ceny obu monet rosną. Czy zatem po forku będzie na odwrót? To zapewne będzie zależeć od tego jak on przebiegnie oraz od tego czy społeczność zdecydowanie opowie się za jedną z wersji czy też głosy się rozbiją.

Dokładny czas pozostały do bloku 4 370 000 można sprawdzić na fork.codetract.io. Według licznika na stronie powinno to nastąpić ok. godziny 7-8 rano.

MW

Komentarze