„Ethereum to kontynuacja wizji twórcy Bitcoina” | Buterin komentuje start testnetu Medalla dla ETH 2.0

2 404

Zespół programistów Ethereum uruchomił wczoraj z powodzeniem testnet Medalla dla fazy O (Beacon Chain). To ostatnia faza przed planowanym za ok. trzy miesiące startem „produkcyjnej” wersji ETH 2.0. Komentując wydarzenie Vitalik Buterin stwierdził, że w jego opinii Ethereum to nic innego, jak kontynuacja wizji twórcy Bitcoina, Satoshiego Nakamoto. Co Wy na to?

Premiera testnetu Medalla odbyła się zgodnie z planem w dniu wczorajszym, tj. 4 sierpnia 2020 roku. Decyzję odnośnie uruchomienia podjęto za potwierdzeniem osiągnięcia wymaganej liczby walidatorów sieci testowej (20 000). Głównymi klientami stali się Lighthouse, Prysm, Teku, Nimbus i Lodestro. Niestety frekwencja nie dopisała, i w chwili premiery zameldowało się 57% z rekomendowanych 80% walidatorów.

Wcześniejszy raport autorstwa dewelopera Ethereum, Bena Edgingtona, potwierdził, że sukces testnetu Medalla przygotuje grunt pod uruchomienie sieci głównej jeszcze w 2020 roku:

„Ethereum 2.0, Medalla Testnet ukaże się 4 sierpnia i jest to prawdopodobnie nasza jedyna próba generalna przed prawdziwym wydarzeniem jeszcze w tym roku”.

Jak informowaliśmy Was wczoraj, ten kamień milowy w historii rozwoju Ethereum był transmitowany na żywo na Youtube.

Długa droga do ETH 2.0

To, co robi zespół deweloperów Ethereum na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, to bardzo istotne kroki w kierunku rozwoju całego sektora kryptowalut. Całościowo, procesowanie Ethereum 2.0 okazało się niezwykle wydłużone w czasie i po prostu trudne. Przypomnijmy, że Beacon Chain to zupełnie nowy blockchain PoS, który będzie służył jako kręgosłup sieci ETH 2.0. Medalla jest zaś ostatnią siecią testową, zanim zostanie umieszczona w sieci głównej.

Beacon Chain miał już wiele sieci testowych, doświadczył wielu aktualizacji i opóźnień. To w końcu zaledwie pierwsza faza z trzech w kontekście migracji Ethereum 1.0 do protokołu konsensusu Proof of Stake.

Następna faza wprowadzi Sharding, składający się z podzielonych, mniejszych fragmentów łańcucha. To kolejna, niesprawdzona jak dotąd, koncepcja w łańcuchu bloków ETH. Jeśli się powiedzie, spełni marzenie Ethereum o rozwiązaniu problemu skalowalności. Ostatnim krokiem będzie otwarcie systemu do wdrażania DApps i przetwarzania transakcji.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej nt. problemów związanych ze skalowaniem sieci blockchain, koniecznie przeczytajcie poniższy tekst:


Ethereum kontynuuje wizję Satoshi?

Podróż Ethereum do PoS rozpoczęła się wiele lat temu, wraz z decyzją i determinacją Vitalika Buterina, aby raz na zawsze rozwiązać problem skalowalności w rozwoju łańcucha bloków. W 2014 roku Vitalik powiedział:

„Ethereum 2.0 jest dość nieokreślone; powiedzieliśmy tylko, że albo rozwiążemy problem skalowalności i konsensusu albo zginiemy próbując to osiągnąć”.

Sześć lat później, po uruchomieniu Medalli, Vitalik mówi, że Ethereum jest kontynuacją marzenia, które Satoshi wiązał z Bitcoinem jako globalnym, zdecentralizowanym ekosystemem płatności:

Zgadzacie się z tym?

Komentarze