Czy Ethereum przebije Bitcoina?

Coraz więcej osób zajmujących się kryptowalutami uważa, że Ethereum może w niedalekiej przyszłości zdetronizować Bitcoina jako największą i najpopularniejszą kryptowalutę na rynku. Rosnąca popularność ETH jest coraz bardziej zauważalna.

W ciągu ostatnich 24 godzin zgodnie z bitinfocharts.com ilość transakcji Bitcoinem wyniosła 302 296 stanowiąc połowę transakcji kryptowalutami. Natomiast w przypadku Ethereum zanotowano aż 260 723 transakcję co jest drugim wynikiem stanowiącym 42% rynku. Dominację obu walut widać także na przykładzie kapitalizacji wynoszącym 44,840,181,176 USD dla BTC oraz 35,158,591,166 USD dla ETH.

Nie trudno zauważyć że 90% rynku należy do tych dwóch kryptowalut. Jesteśmy przyzwyczajeni do dominacji Bitcoina na rynku natomiast tak wysoka pozycja Ethereum jest nowością. Przekłada się to także na ATH, które w obu przypadkach znacząco wzrosło w ostatnich miesiącach.

Z czego wynika tak duże i nagłe zainteresowanie tą walutą? Przyczyny mogą być dwie. Pierwszą są oczywiście problemy samego Bitcoina a dokładnie problem z przesyłaniem transakcji. Osoby chcące przesyłać Bitcoiny są zmuszone albo do długiego oczekiwania, aż transakcja wyjdzie z mempool albo płacenia wysokich fee. W Ethereum tego problemu nie doświadczają, transakcje są o wiele szybksze i tańsze.

Drugą kwestią mogą być rozwiązania technologiczne zastosowane w Ethereum. Blockchain jest o wiele bardziej nowoczesny i rozwojowy niż w Bitcoinie. Oprócz oczywistego faktu że ETH jest używane jako waluta ma również wiele innych rozwiązań, których nie doświadczymy w Bitcoinie takich jak możliwość zawierania inteligentych kontraktów. Pozwalają one na prawne normowanie transakcji oraz zwiększenie ich wiarygodności co jest niezwykle przydatne dla dużych korporacji i banków. Obecnie firmy takie jak Intel, Microsoft czy Samsung eksperymentują z wykorzystaniem blockchain Ethereum.

Do niedawna jeszcze wydawało się, że nic nie zachwieje pozycją Bitcoina na rynku kryptowalut. Z drugiej strony rozwój technologiczny wymusza stosowanie coraz lepszych rozwiązań, zapewniających zarówno szybkość, wygodę jak i bezpieczeństwo. Ethereum jeszcze brakuje sporo by przebić dominację Bitcoin, natomiast o wiele nowocześniejsze rozwiązania i tempo rozwoju przybliżają tą możliwość coraz bardziej.

Rafał Żuchnik

Komentarze