Ethereum: Nowe ATH – czas na wzrosty?

Ethereum cały czas pozostaje drugą co wielkości kapitalizacji kryptowalutą na rynku. Nie tak dawno sytuacja chwilowo się zmieniła – Bitcoin Cash wskoczył na drugie miejsce. Ethereum przekracza $400 i ustanawia nowe ATH. Czy wraz z przeprowadzonym forkiem Byzantium informacje te stanowią dobrą bazę do dalszych wzrostów?

Kapitalizacja Ethereum wynosi na chwilę obecną blisko $41 mld, co również jest rekordem. Ostatnio takie poziomy notowaliśmy jeszcze w połowie czerwca. Z jednej strony wydaje się to niezbyt odległą przeszłością, z drugiej jednak świat kryptowalut jest bardzo dynamiczny. Najbliższe dni pokażą czy trzecia próba przebicia się przez „sufit” była udana czy też nie. Jak widać na poniższym wykresie przez ostatnie miesiące kurs poruszał się w zawężonym obszarze. Jeżeli narysujemy trójkąt prowadzony po wierzchołkach i dołkach zobaczymy, że właśnie dzisiaj mamy pierwsze objawy jego opuszczenia. Na fali ustanowienia nowego rekordu cenowego Ethereum może znaleźć się w centrum uwagi – po forkach Bitcoina i rajdzie Bitcoin Cash wydaje się to wręcz naturalną konsekwencją.

Ethereum USD Bitstamp
Kilkumiesięczny trójkąt na ETH – tradingview.com

Kilka tygodni temu doszło do forka Ethereum, który odbył się jednak przy mniejszym szumie medialnym niż w przypadku Bitcoina. Przypomnijmy, że pod koniec października doszło do forku Bitcoina (powstał Bitcoin Gold), a następnie miał dojść do skutku kolejny fork, który jednak został hucznie odwołany przez twórców. Pierwszy z tej trójki był jednak fork Byzantium, który nastąpił 16 października i skutecznie się powiódł. Był on wcześniej przekładany – wg wypowiedzi Vitalika Buterina, twórcy Ethereum, dlatego aby wszystko dopracować. Zapowiedział on również, że ma plan na rozwój ETH, który przyczyni się do sukcesu projektu.

Warto jeszcze spojrzeć na wykres w stosunku do Bitcoina. Tutaj sytuacja jest mniej optymistyczna, ale również można dostrzec pewne symptomy zahamowania spadków. Kąty spadania ceny są coraz mniejsze, a wykres staje się coraz bardziej płaski. Dodatkowo można zaobserwować wsparcie na poziomie ok. 0,04 BTC, które już w kwietniu było często testowane. Świadczyć to może o nadchodzącym odwróceniu trendu, konsolidacji i rozpoczęciu wzrostów. Wciąż jednak spadek na tej parze jest dość znaczący dlatego trzeba czujnie obserwować rynek.

Ethereum
ETH/BTC – coinmarketcap.com

MW

 

Komentarze