Ethereum | Cena gasu spada do najniższych poziomów od marca 2020 r.

Cena ETH to nie jedyna rzecz, która spadała w ostatnich miesiącach. Spadł również koszt korzystania z sieci Ethereum.

Gas Ethereum najniżej od marca 2020 r.

Średnia cena gasu na blockchainie Ethereum jest najniższa od marca 2020 r., wynika z treści opublikowanego wczoraj raportu firmy Coin Metrics zajmującej się badaniem rynku kryptowalut.

Gas odnosi się do opłaty transakcyjnej w sieci największego altcoina, który utrzymuje się obecnie na poziomie 15-30 gwei. To około 10 razy mniej niż w kwietniu, kiedy opłaty transakcyjne wzrosły do kwot ​​dwucyfrowych (w dolarach), podczas gdy cena ETH rosła.

gas ethereum
wykres średniej ceny gasu w Ethereum; źródło: etherscan

Jeden gwei to ułamek jednego ETH (0.000000001 ETH). Jeśli ceny gasu są tak niskie, dlaczego obecnie kosztuje on średnio 8,15 USD za transakcję w porównaniu z najniższym poziomem 2,31 USD w dniu 26 czerwca?

Opłaty transakcyjne ustalane są poprzez pomnożenie ceny gasu przez ilość zużytego gasu. Różne rodzaje transakcji wymagają zużycia większej ilości „paliwa”. Tak więc licytowanie NFT na aukcji, zawieranie transakcji na zdecentralizowanej giełdzie lub wysyłanie komuś ETH może wiązać się z potencjalnie różnym poziomem kosztów, ponieważ te transakcje różnią się od siebie stopniem złożoności.

Podobnie jak w przypadku benzyny, ceny gasu w Ethereum rosną lub spadają w zależności od popytu. Kiedy wiele osób korzysta z sieci, ceny rosną.

Za obecną sytuacją na rynku gasu stoi, według Coin Metrics to, że określoneprojekty coraz częściej korzystają z „rozwiązań skalowalności”, takich jak Polygon i Arbitrum, które odciążają Ethereum w pewien sposób, jednocześnie mocno go wykorzystując.

Dwa wymiary rynku cen gasu Ethereum wg CoinMetrics

Po pierwsze, ceny gasu zaczęły spadać pod koniec kwietnia – „na długo przed krachem” w cenie ETH z rekordowych 4165 USD do obecnych 2335 USD – po podniesieniu limitu gasu z 12,5 mln do 15 mln gwei na blok. Skutkiem zmiany było to, że do każdego bloku można było upchnąć więcej transakcji, co złagodziło popyt.

Po drugie, boty arbitrażowe, które chcą zarobić na zdecentralizowanych transakcjach giełdowych, tradycyjnie podnoszą opłaty — dobrowolnie płacą wyższe ceny gasu, aby przepchnąć takie transakcje, ponieważ mogą zarobić. Ale ta aktywność jest również przenoszona z blockchaina Ethereum do równoległych łańcuchów, które są jak alejki prowadzące do autostrady Ethereum.

Może Cię zainteresować:

Komentarze