Dogecoin pomoże Ethereum

603

Token-żart Dogecoin, który powstał w 2013 roku staje się istotnym narzędziem do testowania jednego z projektów Ethereum. Jak to jest możliwe?

5 lutego tego roku został on użyty do wykonywania testów jednego z rozwiązań, które chce wprowadzić druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Truebit (nazwa testowanego rozwiązania) ma pomóc ze skalowalnością ETH. Dogecoin został wysłany w tej technologii do testera Rendeby. Sukces oznaczał zakończenie wieloletniego projektu zespołu Buterina. Krótko mówiąc, inteligentna platforma kontraktowa nie może na obecną chwilę obsługiwać wielu użytkowników. Ze względu na to, że wszystkie dane Ethereum muszą być przechowywane w globalnie rozproszonej bazie danych, wymaga to trzy razy więcej danych niż w bitcoin’ie, co utrudnia użytkownikom uruchamianie.

Współzałożyciel Truebit Jason Teutsch powiedział:

„Zbudowaliśmy pierwszą wersję tego, którą nazywamy” truebit lite „. Pokazuje to, że wszystkie podstawowe elementy truebitu działają, a to dla nas wielki kamień milowy „.

W dłuższej perspektywie Truebit ma pomóc np. w skalowalności wideo, uczenia się maszyn i innych automatyzacji. Pierwszym użyciem tej technologii jest wspomniany Doge. Pozwoli to również na rozwój interoperacyjności platformy.

Jak to się zaczęło?

Całość sprawy z Doge narodziła się poprzez spotkanie projektanta ETH Alex Van de Sande z innymi programistami aby znaleźć rozwiązanie przesyłu tokenu Doge do Ethereum, ustanawiając przy tym odpowiednią nagrodę. Grupa zamknęła fundusze w DAO (rodzaj aplikacji działającej na Ethereum) umożliwiającej wydawanie pieniędzy tylko po spełnieniu określonych zasad.Z tego powodu, że cena ethereum wzrosła z biegiem lat, inteligentny kontrakt ma dzisiaj wartość około 1,2 miliona dolarów. Nikt dotąd nie otrzymał tej nagrody, przede wszystkim dlatego, że sprawne działanie dogethereum okazało się o wiele trudniejszym zadaniem do rozwiązania, niż się spodziewano, jak zauważył Van de Sande w tweetach opisujących pochodzenie projektu. Sedno problemu polegało na tym, że zbyt droga obliczeniowo była walidacja monety przechodzącej od jednego łańcucha do drugiego – i odwrotnie – kosztującej miliony dolarów w sieci ETH. Aby rozwiązać ten problem, trzeba wykonać tańsze obliczenia na blockchain Ethereum. Obecny test spowodował znaczący sukces w tym zakresie i zespół Truebit będzie dalej rozwijać wspomniane możliwości interoperacyjne.

Komentarze