DASH – postępy w rozwoju kryptowaluty na rok 2018

Najbliższy rok 2018 dla DASHa to kolejne wydarzenia, rozwiązania i funkcje. Idea DASHa wiąże się z cyfrowym pieniądzem czyli funkcją płatniczą.

Update’y w poprzednim roku pojawiały się regularnie i nie inaczej ma być w tym roku. Na główne zainteresowanie zasługuje wersja 13.0, która ma zostać wydana w czerwcu 2018 roku. Nazywana jest też jako Evolution v1. Ten etap ma przede wszystkim udostępnić wszystkie swoje interfejsy w sposób łatwy i prosty, a narzędzia mają być nieskomplikowane dla każdego użytkownika na skalę masową. Zostaną wprowadzone następujące rzeczy:

  • DashPay – portfel z prostym interfejsem dostępny na wielu platformach,
  • DAPI – zdecentralizowane API, które umożliwi bezpieczne korzystanie z sieci DASH,
  • DashDrive – sieć udostępniania plików,
  • DashCore v.13 – kolejna wersja oficjalnego portfela,
  • Multikey Spork – oprogramowanie multipodpisów stosowane przy mechanizmie forka. Trzy z pięciu kluczy będą stosowane jako wartość graniczna aktywacji funkcji Core-deamon,
  • Nowe biura (Arizona w USA, Azja i Europa),
  • Przyjazny użytkownikowi portfel,
  • Głosowanie użytkowników wg wieku – nowy mechanizm będzie umożliwiał głosowanie masternodów według 4 grup wiekowych,
  • Większy udział głosowania w finansowaniu projektów, rozwoju kryptowaluty,
  • Społecznościowy portfel, który będzie dawał możliwość wprowadzenia multipodpisów przez użytkowników i jednocześnie będzie dla nich stworzony.

DashDrive jest elementem projektu, który upodabnia się do innych już znanych kryptowalut jak Siacoin, STORJ, Maidsafe. Dashdrive będzie jednak bardzo związany z samym Dash dlatego, że wyłącznie użytkownicy systemu będą mogli korzystać z tej funkcji, co nie będzie powieleniem takiej aplikacji jak Dropbox. DAPI zwiększy możliwości projektu i doprowadzi do większego zastosowania na dosłownie każdym serwerze. Styczeń był czasem gdy ogłoszono nowych partnerów DASHa,  którzy będą wykorzystywali kryptowalutę w swoich produktach. Oto przykłady:

  • PIIKO – usługi dla sieci telefonii komórkowej (600 operatorów telefonii w 137 krajach),
  • STRIKE SOCIAL – usługi związane z reklamą internetową (optymalizacja reklam na Youtube, wśród klientów m.in.: Coca-Cola),
  • NREL – departament USA zajmujący się opracowaniem sieci P2P w sektorze energetycznym,
  • GOCOIN – płatności kryptowalutami (w portfelu klienci tacy jak: REMAX, Lionsgate).

Luty 2018 będzie za to czasem wprowadzenia portfela DashPay Livenet. Ten moment wprowadzi zastosowanie livenetu Dasha.  Niestety w najbliższym czasie nie ma zaplanowanych żadnych konferencji ani spotkań przybliżających technologię związaną z DASH. A co za nami? Chociażby wprowadzenie DASHa do Brazylii i zastosowanie jej w tym kraju poprzez CoinBR. Aktywacja 2 MB bloków również stała się faktem. W poprzednim roku istotne też było zatrudnienie hackerów, którzy mieli zaatakować blockchain DASH i wykryć tym samym luki w bezpieczeństwie sieci. Na początku roku zaczęto pracować również nad kartą płatniczą wykorzystującą tę kryptowalutę. Ten okres to także wdrożenie niezwykle małej opłaty transakcyjnej na poziomie 1 centa.

Kolejnym ciekawym wdrożeniem było wprowadzenie DASH do systemu Festy. Głównym zamierzeniem była możliwość płatności kryptowalutą za pomocą odpowiedniej opaski np. na festiwalach, gdzie posiadanie kart płatniczych czy gotówki może być problemem. Sam projekt jest w fazie testów ale samo zastosowanie i wyróżnienie kryptowaluty powinno być zauważone.

Teraz porównajmy Dash do Bitcoina, w czym różni się ta pierwsza od tej drugiej kryptowaluty:

  1. Szybkość tworzenia bloku: w Dashu trwa to 2,5 minut gdzie Bitcoin potrzebuje około 10 minut,
  2. Dash ma opłaty transakcyjne niższe niż Bitcoin,
  3. Większa prywatność w przypadku Dasha gdzie zastosowano Privateseed (powoduje to brak możliwości śledzenia transakcji) gdzie analogiczne rozwiązanie nie istnieje w Bitcoinie,
  4. Dasha jest dwa razy mniej jak Bitcoina.

Podsumowując:

Idea Dasha wypełnia to co kiedyś znaczył Bitcoin, czyli być środkiem płatniczym. Jego szybkość i anonimowość jest ulepszeniem na bazie pomysłu najpopularniejszej kryptowaluty na świecie. Ciągłe udoskonalanie jest widoczne w przypadku chociażby nowych wersji portfela. Duży zespół i cele na ten rok powodują że niejedno usłyszymy o tym projekcie. Stwórzmy listę zalet i wad.

Zaletami są: wydawane z odpowiednią częstotliwością kolejne wersje portfela, nowe partnerstwa, sporo kanałów przekazywania informacji/wiadomości, mała podaż coinów, duża liczba giełd na których można kupić DASH.

Wadami są: słaby marketing projektu, oparcie na pomysłach rodem z Bitcoina, trudne określenie przyszłego zastosowania jako formy płatności (zależne od popytu na takie usługi na świecie).

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.