Co się stało z rezerwą Terra o wartości 3,5 miliarda USD ?

Co się stało z rezerwą Terra o wartości 3,5 miliarda dolarów – wyniki śledztwa.

Elliptic, firma analityczna sieci Blockchain, śledzi obieg pieniądza na głównych giełdach Gemini i Binance.

Gdzie się podziały 3,5 miliarda dolarów?

Kto przez ostatnie kilka tygodni obserwował z uwagą notowania Luny i stablecoina TerraUSD(UST) widział szczyt notowań na poziomie zbliżonym do 120 $, czytał ostrzeżenia ekspertów odnośnie wprowadzonego mechanizmu zabezpieczającego, obserwował chwalących się zajmowaniem krótkich pozycji traderów a na końcu otworzył szeroko oczy ze zdumienia jak cała historia opowiadana przez Do Kwona przerodziła się w krach.

Luna spadła prawie do zera a stablecoin TerraUSD(UST) przestał być stablecoinem i rozjechał się z dolarem, którego miał reprezentować prawie o 100 %.

Bitcoiny o wartości 3,5 miliarda dolarów, które zostały zgromadzone w celu obrony i wsparcia stablecoina TerraUSD (UST) nie wsparły tracącej zaufania kryptowaluty.

Jednak chociaż jasne jest, że z powodu krachu notowań utracono niezliczone miliardy wartości i bogactwa, gdy te rezerwy okazały się niewystarczające, aby zapobiec depeggingowi to nikt nie wie, co stało się z tymi rezerwami i gdzie teraz są.

Dyrektor generalny Terra Labs, Do Kwon, powiedział za pośrednictwem Twittera, że ​​pojawi się dokumentacja dotycząca wykorzystania rezerw podczas wydarzenia depeggingu.

https://twitter.com/stablekwon/status/1525238420506718209?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1525238422264172544%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.coindesk.com%2Fbusiness%2F2022%2F05%2F14%2Fwhat-happened-to-the-35b-terra-reserve%2F

Według Toma Robinsona, współzałożyciela i głównego naukowca Elliptic, firmy zajmującej się analizą blockchain, miejsce przechowywania Bitcoinów i sposób jego wykorzystania będzie miało kluczowe znaczenie dla inwestorów, którzy chcą odzyskać straty poniesione w wyniku ekspozycji na UST.

Chociaż nie jest pewne, kiedy Terra wyda tę dokumentację, Robinson powiedział, że jego firma śledziła te środki:

– około 80 394 BTC, o wartości 3,5 miliarda dolarów, została kupiona przez Luna Foundation Guard, organizację non-profit założoną w celu promowania rozwoju ekosystemu Terra , od stycznia do maja bieżącego roku,

Kiedy wartość UST zaczęła spadać na początku zeszłego tygodnia, LFG ogłosiło, że zacznie zbywać swoje rezerwy bitcoinów i kupować UST. Rankiem 9 maja LFG ogłosiło, że „pożyczy BTC o wartości 750 mln USD firmom handlującym na rynku OTC, aby pomóc chronić powiązanie UST”.

Twórca Terra Do Kwon wyjaśnił później, że bitcoin będzie „używany do handlu”.

Mniej więcej w tym samym czasie z adresu Bitcoin powiązanego z LFG na nowy adres wysłano 22189 BTC (w tym czasie warte około 750 milionów dolarów), jak zauważył Elliptic w swoim blogu.

Później tego samego wieczoru z innych portfeli LFG wysłano na ten sam adres kolejne 30 000 BTC (wówczas warte około 930 milionów dolarów).

W ciągu kilku godzin całość tych 52 189 BTC została przeniesiona na jedno konto w amerykańskiej giełdzie kryptowalut Gemini, za pośrednictwem kilku transakcji bitcoin, według Elliptic.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że 9 maja kurs BTC spadł do o koło 30 000$ z 36 000 $.

W następnych dniach do 24 000 $ i powrócił znowu w okolice 30 000 $.

Takie ruchy na rynku kontraktów w ciągu zaledwie kilku dni pozwoliły zarobić „wtajemniczonym” bardzo poważne pieniądze. Pewnie to również będzie przedmiotem badań i publikacji prasowych.

Po co była rezerwa BTC

Celem posiadania bardzo dużej rezerwy Bitcoina było potencjalne zakupienie UST, aby podnieść cenę z powrotem do 1 USD, co prawdopodobnie jest powodem, dla którego został on wysłany na giełdy, ale nie jest możliwe stwierdzenie na podstawie samego łańcucha bloków do określenia, czy bitcoiny zostały sprzedane i wspierały cenę UST, powiedział Robinson z Elliptic.

W rezerwie Terra pozostało 28 205 BTC.

10 maja o godzinie 1:00 czasu UTC pozostałe rezerwy zostały w całości przeniesione w jednej transakcji na konto giełdy kryptowalutowej Binance.

Ponownie nie jest możliwe ustalenie, czy te aktywa zostały sprzedane, czy później przeniesione do innych portfeli, powiedział Robinson.

„Wszystko, co widzimy, to to, że dokonuje przelewów” – powiedział Robinson.„Tak naprawdę nie widzimy, jak jest używany. Mógł zostać sprzedany, mógł być przechowywany na giełdach, mógł zostać ponownie wycofany i mógł zostać zdeponowany na „niehostowanym” portfelu.

Na dzień dzisiejszy fakty są takie, że :

– Stablecoin TerraUSD(UST) został wycofany z Binance a na innych mniejszych giełdach notowany jest dzisiaj po 0.0072 USD,

– Luna została wycofana z Binance a na innych małych giełdach notowana jest po 0.047 USD.

Faktem jest, że Do Kwon mówi, że chce wskrzesić Lune i stablecoina.

Faktem jest, że miliardy prawdziwych USD zostały przeniesione z kieszeni inwestorów, którzy uwierzyli w projekt do innych kieszeni, które napełniły się w związku z tą sytuacją. Pieniądze nie znikają, to nie jest magia. Pieniądze zmieniły właściciela.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze