Bitcoin Gold: Fork i ataki DDoS

Środowisko kryptowalut przez kilkanaście ostatnich dni skupione było wokół tematyki forków. Najpierw nastąpił fork drugiej co do wielkości kapitalizacji kryptowaluty – Ethereum. Kolejny był Bitcoin Gold, ale pamiętajmy, że za około miesiąc planowany jest kolejny – SegWit2X. Nie wszystko poszło tak gładko jak życzyliby sobie tego twórcy. 

Zespół BTG poinformował za pośrednictwem Twittera, że strona projektu jest pod atakiem DDoS. W dużym uproszczeniu jest to atak na daną stronę polegający na zajęciu wszystkich wolnych zasobów. Jest on najczęściej przeprowadzany przez wiele różnych komputerów. Skutkiem jest „padnięcie” strony – jest ona niedostępna i nie można na nią wejść. Jak jednak każdy może się przekonać atak udało się przetrwać i sama strona już funkcjonuje:

Atak na stronę opanowny. Może jeszcze minąć trochę czasu by zaczęła funkcjonować normalnie. Dziękujemy za wszelkie wsparcie w tej sprawie

Sam fork doszedł do skutku, jednakże dalej pozostaje w fazie testowej. Możliwość wydobywania i przeprowadzania transakcji Bitcoin Gold nastąpi dopiero 1 listopada. Przypominamy w tym miejscu o ostrzeżeniu jakie w stosunku do swoich użytkowników wystosowała giełda Bittrex. W swoim komunikacie wskazuje na podstawowe mankamenty projektu, takie jak: nie do końca dopracowany kod konsensusu, brak dostępności kodu do audytów czy też nie znani publicznie deweloperzy projektu. Oprócz tego platforma wskazuje na premined, czyli wykopane 8 000 bloków. Daje to możliwość deweloperom spieniężyć swoje 100 000 BTG, gdy tylko zostanie otwarty handel. Do tego nie rozwiązano dalej problemu podwójnego wydawania monet, a twórcy wyznaczyli nawet odpowiednią nagrodę za rozwiązanie tej kwestii.

Jeżeli chodzi o kolejny fork Bitcoina to porównania do poprzedniego wydają się sprawą naturalną. Ciężko jednak wycenić Bitcoin Gold, gdyż giełdy jeszcze nie otworzyły stosownych par wymiany. Podobnie zatem jak w przypadku Bitcoin Cash, gdzie również trzeba było czekać sporo czasu. Na jednej z najpopularniejszych stron służących do sprawdzania ceny i kapitalizacji – czyli coinmarketcap.com – pojawiła się już mimo to cena Bitcoin Gold. W tej chwili opiewa na ok. $150 i ciągle spada. Jest to dwa razy mniej niż Bitcoin Cash w chwili swojego startu i tyleż samo w obecnej chwili. Jak będzie się zmieniać cena BTG gdy handel ruszy na dobre? Kierując się analogią do BCH można przypuszczać szybki wzrost, a następnie stopniowy spadek. Jednakże dwie wersje Bitcoina to już nie to samo co trzy. Sam Bitcoin po przekroczeniu bariery $6000 zaczął spadać, lecz trudno powiedzieć na ile jest to skutkiem szybkiego ATH, a na ile wyprzedaży po dostaniu swoich monet BTG (wcześniej sporo osób powiększała salda BTC, by dostać tyle samo BTG).

MW

Komentarze