BCH: roller coaster kursowy i przebicie kapitalizacji ETH

Wyczekiwany z niecierpliwieniem hard fork Bitcoina zapowiadany na 16 listopada SegWit2X został niedawno odwołany. Skutkowało to nie tylko wahaniami kursu Bitcoina ale też niesamowitymi rekordami Bitcoin Cash. W krótkim czasie jego cena rynkowa drastycznie wzrosła. Kapitalizacja w największym  szczycie przekroczyła nawet kapitalizację ETH.

Dwa dni chwały Bitcoin Cash

Po informacji o zniesieniu zaplanowanego rozdzielenia Bitcoina wszyscy z niepokojem czekali na reakcje rynku na tą wiadomość. Jak się okazało powodów do zmartwień nie mieli użytkownicy altcoina o nazwie Bitcoin Cash. Jego kurs miał fenomenalny przebieg na przestrzeni 2 dni. W piątek jego cena wynosiła 660$, w niedziele zaś 2,446$. Tak więc w przeciągu dwóch dni cena wzrosła aż czterokrotnie! Swój podziw, wyraził na Twitterze Vitalik Buterin gratulując sukcesu tej kryptowalucie. Największy sukces dotyczy jednak kapitalizacji waluty. Choć do niedawna uważano, że  Ethereum może stać się jedynym konkurentem w bezpośrednim starciu z Bitcoinem, BCH w niedzielę przebił kapitalizację ETH. Bitcoin Cash uzyskał wartość giełdową spółki na poziomie 31 mld $ przekraczając kapitalizację Ethereum.

Swój sukces BCH zawdzięcza Bitcoinowi, który boryka się z problemami, które miał rozwiązać odwołany fork. BTC posiada około 135 tys. niezatwierdzonych transakcji a wartość bloku stale się wydłuża co skutkuje wydłużeniem czasu transakcji. W obliczu takiego problemu Bitcoin Cash stał się bardzo atrakcyjny oferując 8MB rozmiar bloku.

Pęknięcie bańki?

Choć rekordowa cena BCH padła w niedzielę (2,446 $) to w momencie pisania artykułu (Poniedziałek, godzina 7:15) waluta odnotowała spadek wartości do poziomu 1,097 $. Względem szczytowej ceny spadek wynosi około 50% i ciągle spada. Wspomniana powyżej rekordowa kapitalizacja również została drastycznie obniżona. Na tą chwilę wynosi ona już tylko 19,429,974,507 USD. Czy skok wartości okazał się bańką spekulacyjną? Możliwe jest, że inwestorzy po szybkim pomnożeniu wartości swoich środków masowo decydują się na wycofywanie swoich środków w obawie o utracenie wielkości zysków.

poniedziałek

Wojna domowa

Wielu analityków zastanawia się nad przyszłością zarówno Bitcoina jak i Bitcoin Cash. Czy jest to tylko chwilowy trend czy stała wartość wzrostowa. Możliwe jest, że spadek kursu BCH jest tylko korektą i testem obrony kursu. Z drugiej strony można założyć jednak, że BTC również lada moment się ustabilizuje, a jego kursy zaczną rosnąć, jak bywało już niejednokrotnie. Na nudę i brak wydarzeń w ten weekend na pewno nie można było narzekać, choć nie dla wszystkich były one pozytywne. Zobaczymy co przyniesie nam kolejny tydzień.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze