Bank Francji rozważa wykorzystanie Ripple jako platformy do emisji cyfrowego euro

CPA Australia opublikowała raport, w którym stwierdza, że Bank Francji rozważa wykorzystanie Ripple i XRP jako potencjalnej platformy do emisji cyfrowego euro.

Bitcoin, Ethereum odrzucone jako podstawa dla CBDC

CPA Australia to profesjonalna organizacja księgowa z Australii, która działa od 1886 roku i zatrudnia ponad 166 000 pracowników w ponad 150 krajach na całym świecie.

Spod pióra CPA Australia wyszedł niedawno raport zatytułowany „Central Bank Digital Currencies (CBDCs): A Comparative Review”. W dokumencie ujawniono, że francuski bank centralny bierze pod uwagę Ripple i XRP jako możliwy fundament do wprowadzenia cyfrowego euro.

Przeanalizowano również potencjał dwóch największych kryptowalut. Bitcoin został w raporcie określony jako zbyt ryzykowny środek wymiany. Jeśli chodzi o Ethereum – zarzutem jest decentralizacja i brak możliwości kontroli przez rząd.

Mimo to, czytamy w raporcie, rząd Australii rozważa uruchomienie programu CBDC dla społeczności Ethereum.

W dokumencie CPA Australia stwierdzono, że świat szybko wkracza w nowy etap rozwoju technologicznego w związku z niedawną globalną pandemią, która miała swój początek w Chinach. Stało się bodźcem do adopcji walut cyfrowych i płatności online w kontrze do gotówki, która może stanowiś tworzywo transportowe dla wszelakiej maści drobnoustrojów.

Ripple jako „alternatywa”

XRP zostało wymienione jako lepsza i scentralizowana alternatywa
Raport określa Ripple jako „platformę alternatywną dla Ethereum”, a XRP jako monetę działającą w swoim własnym rejestrze, stwierdzając, że „Ripple nie działa w sieci blockchain per se”, ale ma własny, opatentowany rejestr do wykonywania transakcji (RPCA).

Autorzy raportu wspomnieli również, że Ripple cieszy się zaufaniem wielu banków jako model dla CBDC ze względu na jego wysoką centralizację.

„Ripple i XRP cieszą się zaufaniem wielu banków jako model dla CBDC, ponieważ jest wysoce scentralizowany i oparty na autoryzowanej sieci, w której tylko niektóre węzły sieciowe mogą weryfikować transakcje, w przeciwieństwie do zdecentralizowanych i pozbawionych uprawnień Bitcoin i Ether.”

W dokumencie stwierdzono również, że Bank Centralny Francji rozważa XRP i Ripple jako potencjalną platformę do stworzenia cyfrowego euro.

„Bank centralny Francji, Banque de France, otwarcie dyskutował na temat Ripple / XRP jako możliwej platformy dla centralnej europejskiej waluty cyfrowej.”

Komentarze