Airdrop season trwa. Gigantyczny zrzut darmowych tokenów

Ogromny airdrop tokenów platformy tradingowej Blur

Dla wielu był do długo wyczekiwany dzień i to bynajmniej nie ze względu na datę Walentynek: platforma tradingowa do handlu tokenami NFT Blur, najbliższy konkurent dotychczasowego de facto monopolisty OpenSea rozpoczęła dzisiaj rozdysponowywanie tokenów $BLUR w formie airdrop jako nagrody dla tych, którzy w ostatnich miesiącach handlowali na platformie tokenami NFT na sieci Ethereum.

Opóźnione o kilka miesięcy rozdanie cyfrowej waluty nastąpiło po tym, jak projekt, który wystartował w październiku, obiecał traderom nagrody za handel na tej właśnie platformie. Użytkownicy mogą nareszcie otworzyć swoje „care packages”, czyli paczki z załadunkiem i odebrać tokeny $BLUR znajdujące się w środku. Umożliwienie handlu tymi aktywami również nastąpiło z pewnym opóźnieniem, w godzinach wieczornych czasu polskiego.

Zobacz też: Cathie Wood kocha kryptowaluty. ARK Invest dokupuje akcje Coinbase

Sowite nagrody dla pracowitych mrówek

Serwis Blur zastosował następujące zasady przy decydowaniu o przydziałach tokenów, a odbywają się one w trzech falach: pierwsza jest przeznaczona dla uprawnionych traderów tokenami NFT na, którzy korzystali z nowej platformy, druga dla użytkowników Blur którzy zaoferowali swoje NFT na sprzedaż na tym rynku, a trzecia dla traderów, którzy licytowali NFT (czyli używali funkcji „Bid”) poprzez Blur.

Niestety dla wielu osób ogromna popularność airdropu spowodowała problemy transakcyjne na sieci Ethereum oraz wystrzelenie w górę ceny gazu, czyli kosztu po jakim zawierane są transakcje na tym łańcuchu bloków.

Niektóre mrówki udawały że pracują na airdrop

Oczekiwanie na nadchodzące rozdanie tokenów podsycało wzrost wolumenu serwisu w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a sam wolumen obrotu momentami przewyższał ten wiodącej platformy OpenSea. Jednakże szum i rozgłos wokół nagród w postaci nadchodzącego airdropu wywołał także podejrzenia, że na nowym portalu może dochodzić do transakcji typu „wash trade”, czyli tworzenia fikcyjnego ruchu, iluzji dużego wolumenu transakcyjnego. Amerykańscy traderzy sarkastycznie odnosili się też do faktu, że Blur wymagał każdorazowo przy odbieraniu tokenów deklaracji, że odbioraca nie jest obywatelem Stanów Zjednoczonych (ze względu na ostre regulacje amerykańskiego regulatora w tym zakresie).

Dane z platformy analitycznej Dune Analytics sugerują, że około 13% transakcji na Blur jest klasyfikowanych jako podejrzany „wash trading”, w porównaniu do około 2% w przypadku OpenSea. Częściowo może to wynikać nie tylko z airdropu, ale też z faktu że Blur oferuje swoim użytkownikom bardzo niskie prowizje, dużo niższe niż w przypadku OS (co ma znaczenie zarówno dla regularnego ruchu jak i do transakcji typu „wash trade”)

Zobacz też: Robert Kiyosaki: w Walentynki rynki czeka zawał serca. Kupujcie te aktywa

Gra jest warta świeczki, zarówno dla platformy jak i jej użytkowników

Token BLUR to token służący do zarządzania protokołem oparty na sieci Ethereum, a sama platforma zebrała 11 milionów dolarów w rundzie seed prowadzonej przez fundusz Paradigm ogłoszonej w marcu 2022 roku. Podobnie jak LooksRare, X2Y2 i inne rynki, które pojawiły się na fali wzrostu sfery NFT, Blur próbuje zdetronizować OpenSea i zagarnąć jego lukratywne udziały w rynku.

Airdropy często wywołują podniecenie na rynku u zachwyconych użytkowników, którzy otrzymują darmowe pieniądze, i FOMO (Fear of Missing Out – przyp. red.) u tych, którzy przegapili taką okazję. Prawdopodobnie kolejnym krokiem dla zespołu Blur będzie uruchomienie nowych kampanii pozyskiwania kapitału podobnie jak w przypadku Optimism, aby utrzymać swój wolumen i użytkowników.

Tuż po premierze cena tokenu $BLUR wystrzeliła w górę, a następnie order booki zostały zalane falą zleceń sprzedaży. Niestety prawdopodobnie wiele osób które kierowały się FOMO potraciły na tym pieniądze. Na moment powstawania tego tekstu kurs tokenu wynosi ok. 0,5-0,6 dolara za sztukę i lekko się ustabilizował. Kapitalizacja projektu według społeczności Twittera wynosi aktualnie ok. 300-400 milionów dolarów, przy czym tylko część tokenów znajduje się w obrocie. „W pełni rozwodniona” kapitalizacja jest więc potencjalnie dużo większa.

Zobaczymy, czy rosnący impet Blur w ostatnich miesiącach będzie kontynuowany po tym, jak użytkownicy przestaną handlować mając nadchodzący airdrop z przysłowiowego tyłu głowy.

Może Cię zainteresować:

Komentarze