Amerykański sąd: pozew krypto-banku przeciw Fed-owi może kontynuować

Sąd federalny w stanie Wyoming odrzucił wniosek Rezerwy Federalnej o oddalenie zarzutów kryptowalutowego banku Custodia. Ten chciał się normalnie zarejestrować jako bank, jednak Fed robi, co może, aby mu to uniemożliwić. Sprawa, w związku z niewykorzystaniem przez Custodię pełni administracyjnej drogi odwoławczej, będzie się ciągnąć, jednak zarzuty wobec rezerwy zostały uznane za merytorycznie sensowe.

Wiele raczej niepokojących wiadomości z dziedziny krypto napłynęło w tym tygodniu zza oceanu. Szekspirowska konstatacja, że „źle się dzieje w państwie duńskim” – naturalnie przy założeniu, że państwem duńskim są tutaj USA i Kanada – niestety nie jest bez znaczenia również w Polsce, bowiem z uwagi na rozmiary i znaczenie tamtejszego rynku nader często miewa też przełożenie na naszą rzeczywistość.

Niezależnie, czy przyjmiemy za dobrą – nomen omen – monetę wersję optymistyczną (instytucje powołane w celu zwalczania nadużyć dbają o to, by użytkownicy kryptowalut nie zostali poszkodowani), czy też pesymistyczną (aroganccy biurokraci reagują agresją na podmywanie swojego monopolu monetarnego przez branżę, której produkt jest bardziej wiarygodny niż rządowe papierki dłużne, alias „banknoty”), faktem jest, że tamtejsze giełdy krypto i firmy blockchainowe czekają polityczno-prawne batalie, natomiast indywidualni użytkownicy mogą w pewnej perspektywie napotkać problemy z dostępem do obrotu cyber-aktywami (o wahaniach kursów tychże nie wspominając).

No, chyba że zaprzyjaźnią się z pojęciem „konta off-shore’owego”, którego brzmienie w miarę napływu informacji politycznych, z każdym tygodniem i miesiącem staje się piękniejsze i bardziej urzekające… Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie wieści są złe – są też takie rokujące optymistyczne. Case study – zorientowany na kryptowaluty oraz ich użytkowników bank Custodia.

Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi?

W tym tygodniu okręgowy sąd federalny dla stanu Wyoming odrzucił wniosek adwokatów Rezerwy Federalnej o oddalenie zarzutów, podnosząc które Custodia pozwała bank centralny. Aby działać na rynku amerykańskim jako bank, musi ona mieć dostęp do usług banku centralnego – zgodnie z ideą, że bank centralny jest także „bankiem dla innych banków”. Oczywiście, póki w USA nie było banku centralnego (do 1913 r.), te komercyjne – na przekór tej teorii – jakimś tajemniczym zrządzeniem losu sobie radziły. Dzisiaj jednak działanie na rynku bankowym bez tego dostępu niestety nie jest w pełni możliwe.

Zobacz też: Facebook z częściową blokadą w Kalifo… zaraz, gdzie…?

I właśnie takich usług – konkretnie formalnego członkostwa w Rezerwie Federalnej (której akcjonariat, pomimo jej statusu jako banku centralnego, pozostaje własnością banków członkowskich) oraz konta specjalnego (master account) – oddział Fed-u w Kansas City Custodii odmówił. Sam proces podejmowania decyzji trwał przy tym 18 miesięcy, zaś bank otwarcie zarzucił Fed-owi celową opieszałość i rzucanie kłód pod nogi.

Uzasadnienie negatywnej decyzji było… oryginalne – szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że ciało ją podejmujące jest zarazem operatorem największej drukarki walutowej świata. Custodii zarzucono, że choć ma wymagany kapitał, to zarejestrowała się jako bank stanowy w Wyoming, nie zaś narodowy (pomimo że nie ma takiego formalnego wymogu). Głównym jednak zarzutem był oczywiście fakt, że dominującym polem jej działalności miał być rynek krypto-zasobów, co stanowi „zagrożenie dla niej samej oraz jej klientów”. Logiczne – żeby nie stanowić ryzyka dla kryptowalutowych klientów, bank powinien przestać obsługiwać krypto, czego tu nie rozumiecie…

Hello, Fed, my old friend, I’ve come to file with you again

Wracając do kwestii procesowych – sąd nie uwzględnił co prawda wniosku krypto-banku, aby zmusić Rezerwę Federalną do przyznania jej członkostwa oraz konta, zaznaczył jednak, że musi podjąć taką decyzję, ponieważ Custodia nie wykorzystała pełnej drogi administracyjnej, poprzez odwołanie do narodowego zarządu Rezerwy. Oczywiście może się to wydawać pozbawione sensu, biorąc pod uwagę stosunek (i interes) Fed-u do kryptowalut oraz kwestii monopolu dolara, jednak jest to procesowo niezbędne.

Jeśli i kiedy bank to uczyni, a decyzja zarządu Rezerwy Federalnej będzie taka, jakiej się można spodziewać, Custodia będzie mogła wznowić starania o sądową decyzję w tej sprawie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze