20 lat za kratami i ekstradycja gratis – tyle dostaniesz, jeżeli w ten sposób pozyskasz Bitcoina!

Są róże metody na to, by wejść w posiadanie Bitcoina i innych krypto. Niestety Brazylijski obywatel, Douver T. Braga wybrał najgorszy z możliwych. Ostatnimi czasy został przewieziony do Stanów Zjednoczonych po ekstradycji ze Szwajcarii, aby stanąć przed sądem w Seattle w związku z oskarżeniami o prowadzenie schematu Ponziego na BTC o wartości 290 milionów dolarów. Według komunikatu prasowego Departamentu Sprawiedliwości USA Braga nie przyznał się do winy w sprawie 13 zarzutów, w tym oszustwa przy użyciu środków telekomunikacyjnych na skalę międzynarodową. Co go czeka?

Jak Braga oszukał 126 000 inwestorów?

W latach 2016–2021 Douver T. Braga prowadził platformę inwestycyjną Trade Coin Club (TCC), która według oficjalnych informacji miała swoją siedzibę w Belize. Platforma przyciągnęła ponad 126 000 inwestorów z 231 krajów, obiecując wysokie zwroty dzięki rzekomemu oprogramowaniu do handlu Bitcoinami. Jednakże śledczy nie znaleźli żadnych dowodów na istnienie takiej platformy czy oprogramowania. Braga aktywnie reklamował TCC na całym świecie, organizując prezentacje w Tajlandii, Nigerii i Makau w 2017 roku. Schemat zaczął się rozpadać pod koniec tego samego roku, gdy inwestorzy zaczęli zgłaszać problemy z wypłatą środków. W styczniu 2018 roku TCC ogłosiło zakończenie działalności na terenie USA i zamknęło konta użytkowników, co dotknęło wielu inwestorów, w tym – w stanie Waszyngton.

Nie mamy Pana Bitcoina i co nam Pan zrobi?

Według aktu oskarżenia inwestorzy powierzyli platformie TCC ponad 82 000 Bitcoinów, co w okresie inwestycyjnym było warte ponad 290 milionów dolarów. Braga miał rzekomo sprzeniewierzyć co najmniej 50 milionów dolarów w BTC, przelewając je na konta kontrolowane przez siebie w okresie od grudnia 2016 do lipca 2019 roku. Prokurator Teal Luthy Miller określił działalność Bragi jako klasyczny schemat Ponziego, w którym wcześniejsi inwestorzy byli opłacani z depozytów nowych uczestników. Dodatkowo, Braga został oskarżony o unikanie opodatkowania swoich dochodów z kryptowalut. W latach 2017–2019 Braga otrzymał odpowiednio 30,5 mln, 13,1 mln oraz 10 mln dolarów w BTC, podczas gdy w swoich deklaracjach podatkowych zgłosił dochody odpowiednio 152 298, 73 473 i 72 870 dolarów.

Konsekwencje prawne

Douver T. Braga stoi w obliczu 12 zarzutów dotyczących oszustw za co grozi mu 20 lat odsiadki. Inne przykłady tego rodzaju działalności i przestępstw popełnionych przy użyciu Bitcoina, to chociażby sytuacja z grudnia tamtego roku, kiedy to argentyńskie władze zajęły portfel kryptowalutowy o wartości 3,5 miliona USDT powiązany z platformą Rainbowex (również działającą na zasadzie schematu Ponziego). W październiku 2024 roku były prawnik z Kalifornii, David Kagel, został skazany na pięć lat nadzoru sądowego i zobowiązany do zapłaty 13,94 miliona dolarów odszkodowania za oszukanie inwestorów na kwotę około 15 milionów dolarów. Wszystkie powyższe sprawy pokazują, że organy ścigania w USA i na świecie coraz skuteczniej współpracują, aby ścigać przestępców działających w przestrzeni krypto. Wykorzystują do tego zaawansowane technologie śledzenia transakcji blockchain oraz nowe strategie zajmowania nielegalnie pozyskanych środków. W przypadku Bragi sprawa ma również znaczenie precedensowe, ponieważ pokazuje determinację władz w walce z oszustwami finansowymi, niezależnie od tego, w jakim kraju są one prowadzone.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
1 komentarz
  1. R3Lif3 napisał

    Bardzo znajomy modus operandi, ktoś jeszcze pamięta Skyllex’a ? Scam gigant – ile tam hajsu poszło hahah

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.