13 lat temu nakupił Bitcoinów za $600. Ile są warte teraz, kiedy sobie o nich przypomniał?

Stary portfel Bitcoin, nieaktywny od 13 lat, właśnie przeniósł BTC o wartości ponad 2,1 miliona dolarów. Crypto tracker Whale Alert zauważył, że adres rozdzielił 33,99 BTC między dwa oddzielne portfele. Była to pierwsza transakcja tego wieloryba od 18 czerwca 2011 roku, kiedy ta sama ilość Bitcoinów była warta jedynie 584 dolary.

Bitcoiny z czasów Nakamoto

Transakcje z długo nieaktywnych portfeli zazwyczaj budzą zainteresowanie mediów. Często spekuluje się, że wybudzone BTC może należeć do tajemniczego twórcy Bitcoina, samego Satoshiego Nakamoto. Analitycy blockchain szacują, że ten wydobył milion BTC, zaczynając od pierwszej nagrody w wysokości 50 BTC za blok genesis 3 stycznia 2009 roku. Zaangażowanie Nakamoto w projekt Bitcoin zakończyło się w połowie 2011 roku.

Ostatnie znane publicznie zweryfikowane działanie Satoshiego miało miejsce w grudniu 2010 roku na forum BitcoinTalk. Tam legendarny twórca mówił o aktualizacji oprogramowania Bitcoin mającej zapobiegać atakom odmowy usługi (DoS).

Stare portfele ze śladami Dustingu

Długoterminowo nieaktywny portfel zauważony przez Whale Alert otrzymywał śladowe ilości Bitcoinów kilkakrotnie w ciągu ostatnich 13 lat. Transakcje te wydają się być jednak wynikiem ataków dusting. Polegają one na tym, że hakerzy i oszuści wysyłają minimalne ilości kryptowaluty (dust) do wielu portfeli osobistych w celu naruszenia prywatności ich posiadaczy. Oszuści następnie próbują śledzić aktywność transakcyjną, aby zidentyfikować osoby lub firmy, które za nimi stoją.

Obecnie, według raportu Chainalysis, istnieje około 1,75 miliona portfeli Bitcoin, które pozostają nieaktywne przez ponad dekadę. Portfele te zawierają łącznie około 1,798,681 BTC, co przy obecnych cenach wynosi około 121 miliardów dolarów.

Bitcoin kiedyś i dziś

Obecnie, w 2024 roku, Bitcoin jest szeroko akceptowanym środkiem wymiany i wartości. Wartość jednej monety oscyluje wokół $55,000, a rynek jest znacznie bardziej dojrzały. Wprowadzenie funduszy ETF na Bitcoin zwiększyło zaufanie inwestorów instytucjonalnych, co przyczyniło się do stabilizacji rynku. Jednak zmienność nadal jest częścią ekosystemu kryptowalut, jak pokazały ostatnie spadki cen.

W porównaniu do wczesnych lat, rynek Bitcoina charakteryzuje się większą dojrzałością, większą regulacją i znacznie wyższą kapitalizacją rynkową. Inwestorzy mają teraz dostęp do wielu narzędzi i instrumentów finansowych, o których wtedy mogli tylko pomarzyć.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.