Wirus z Wuhan został stworzony przez człowieka? | „Pokażcie dowody!”

1 451

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo powiedział w niedzielę, że „istnieje znaczna ilość dowodów” na to, że nowy koronawirus wydostał się z chińskiego laboratorium w Wuhan. Pompeo nie zakwestionował wniosku agencji wywiadowczych USA, jakoby wirus nie został stworzony przez człowieka.

Znaczna ilość dowodów

„Istnieje wiele dowodów na to, że wirus pochodził z laboratorium w Wuhan”, powiedział Pompeo. Wypowiedź odnosi się oczywiście do wirusa, który pojawił się pod koniec ubiegłego roku w Chinach i zabił około 240 000 ludzi na całym świecie, w tym ponad 67 000 w Stanach Zjednoczonych.

Pompeo następnie zaprzeczył oświadczeniu wydanemu w zeszły czwartek przez najlepszą amerykańską agencję szpiegowską. Stwierdzono w nim, że wirus nie wydaje się być ani sztucznie wytworzony, ani zmodyfikowany genetycznie. To oświadczenie podważyło teorie spiskowe promowane przez działaczy antychińskich i niektórych zwolenników prezydenta Donalda Trumpa, którzy sugerują, że wirus został opracowany w chińskim rządowym laboratorium broni biologicznej.

„Najlepsi jak dotąd eksperci uważają, że to dzieło człowieka. W tej chwili nie mam powodu, by w to nie wierzyć – powiedział Pompeo. Kiedy prowadzący wywiad wskazał, że nie jest to wniosek amerykańskich agencji wywiadowczych, Pompeo odpowiedział: „Widziałem to, co powiedziała społeczność wywiadowcza. Nie mam powodów sądzić, że źle to zrozumieli”.

Pokażcie dowody!

China Times, oficjalny dziennik rządzącej Chinami partii komunistycznej skomentował, że nie ma żadnych dowodów, że wirus pochodzi z laboratorium w Wuhan i że Pompeo „blefuje”. Stany Zjednoczone zostały wezwane do przedstawienia dowodów.

„Administracja Trumpa nadal prowadzi bezprecedensową wojnę propagandową, próbując jednocześnie utrudniać globalne wysiłki w walce z pandemią COVID-19” – stwierdzono w artykule China Times.

Koronawirus | Stworzony przez człowieka czy nie?

W czwartkowym raporcie Biura Dyrektora National Intelligence podtrzymano „szeroki konsensus naukowy”, w myśl którego wirus nie został stworzony przez człowieka.

Amerykańscy oficjele znający raporty i analizy wywiadu od tygodni mówią, że nie wierzą, że chińscy naukowcy opracowali koronawirusa w rządowym laboratorium broni biologicznej, z którego ten wydostał się w niekontrolowany sposób.

Ci sami ludzie wierzą, że wirus pojawił się na skutek kontaktu człowieka z dziką przyrodą na targu mięsnym w mieście Wuhan. Mógł też wydostać się z jednego z dwóch rządowych laboratoriów Wuhan, które prowadziły badania cywilne nad możliwymi zagrożeniami biologicznymi.

Pompeo powiedział w czwartek, że nie wiadomo, czy wirus pochodzi z Wuhan Institute of Virology, rynku mięsnego, czy skądkolwiek indziej. Tego samego dnia Donald Trump skomentował, że był przekonany, że wirus pochodził z chińskiego laboratorium wirusologicznego – odmówił jednak podania dowodów.

źródło: Reuters

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze