Złoto przebiło 1830 USD, inflacja w Polsce powyżej 8% – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 03.01-09.01.2022

1 501

Złoto przebiło 1830 USD, w Polsce inflacja wzrosła do poziomu powyżej 8%, stopy procentowe zostały podniesione po raz czwarty z rzędu, a w Kazachstanie ogłoszono stan wyjątkowy z powodu zamieszek.

Złoto osiągnęło poziom 1830 USD

Drugiego stycznia, kurs złota wzrósł do ponad 1830 USD za uncję. Był to jeden z najwyższych poziomów ceny złota w ciągu ostatnich paru miesięcy. Mimo wszystko, pod koniec tygodnia kurs spadł do okolic 1796 USD.

Inflacja w Polsce przekroczyła 8%

GUS podał wstępny odczyt inflacji CPI i wynosi on, aż 8,6%! Ekonomiści ponownie nie doszacowali wzrostu inflacji, ponieważ ich szacunki zatrzymały się na 8,3%. Warty zaznaczenia jest fakt, że jest to wstępny odczyt. Ostateczny poziom inflacji zostanie ogłoszony 14 stycznia. Już od połowy roku w Polsce notujemy systematyczny wzrost CPI i aktualnie jest on najwyższy w całym XXI wieku.

RPP podniosło stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego

Za to po raz czwarty z rzędu Rada Polityki Pieniężnej na przeniesionym posiedzeniu z 12 stycznia na 4, podniosła stopy procentowe z 1,75% na 2,25%. 2014 rok to moment, w którym mieliśmy ostatni raz do czynienia z takimi stopami procentowymi. Niestety w porównaniu do rosnącej inflacji, o której wspominaliśmy powyżej, stopy procentowe wciąż są na bardzo niskich poziomach. Biorąc pod uwagę te czynniki, inwestujący w złoto mogą spać spokojnie.

W Kazachstanie ogłoszono stan wyjątkowy w wyniku zamieszek

Po podwojeniu się cen za gaz, w Kazachstanie wybuchły zamieszki. Do kraju skierowano żołnierzy z Rosji i Białorusi. Sytuacja ta wstrząsnęła giełdami, co spowodowało wzrost między innymi ceny ropy. Jaki ma to związek ze złotem? Kazachstan to kraj, który odpowiada za 100 ton wydobywanego złota rocznie. Co więcej jest to państwo, które znacząco zwiększyło swoje zasoby złota ze 100 do blisko 400 ton. W zależności od tego jak sytuacja będzie wyglądać w tym kraju, może to wpłynąć na wycenę złota.

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedać na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność.

Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze