Sąd nakazał zwrócić Ukrainie złoto z Krymu – Złoty Przegląd z FlyingAtom.gold, 25 – 31 października 2021

stack of shiny gold bars on financial gold price graph 3d illustration
2 362

Holenderski sąd nakazał zwrot Ukrainie złotych eksponatów. Spadek rentowności amerykańskich obligacji spowodował wzrost ceny złota…po czym pod koniec tygodnia kontrakty terminowe na złoto spadły. Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych.

Złoto ma zostać zwrócone Ukrainie po wygranym procesie

W 2014 roku holenderskie muzeum Allarda Piersona pożyczyło od Krymu eksponaty pochodzenia rzymskiego, greckiego i scytyjskiego na swoją wystawę „Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego”. Część eksponatów była w postaci złota. W marcu tego samego roku Rosja przejęła Krym, koniec wystawy za to miał miejsce w sierpniu 2014. Taka sytuacja spowodowała problem: Holandia powinna zwrócić eksponaty Ukrainie czy Rosji?

W 2016 roku zapadł wyrok, pozytywny dla Ukrainy. Muzea krymskie postanowiły się odwołać, mimo to w tym tygodniu wyrok został podtrzymany i eksponaty trafią do Kijowa.

Spadek rentowności amerykańskich obligacji spowodował wzrost złota

W czwartek cena złota w Azji wzrosła. Było to spowodowane spadkiem rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji. Złoty kruszec osiągnął w tym czasie kurs powyżej 1800 dolarów. W piątek najpierw kurs złota wzrósł najwyżej od września, po czym spadł po komentarzu Powella na temat taperingu aktywów. Ostatecznie cena zatrzymała się na poziomie 1782,69 USD – czyli praktycznie identycznym, jak z końcówki ostatniego tygodnia. Wynika to z tego, że aktualnie ludzie są nastawieni na wzrosty akcji technologicznych i kryptowalut, co powoduje, że ich portfele są mniej defensywne. Przyszłość dla złota jest jednak dobra, ponieważ inflacja rośnie, a stopy procentowe są nadal na niskich poziomach (więcej informacji poniżej).

Europejski Bank centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Stopy procentowe mają pozostać na tym samym poziomie – tak zadecydował Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu. Oznacza to, że stopa depozytu w banku centralnym ma wartość 0,5%, stopa kredytu wynosi 0,25%, a stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących to 0%.

FlyingAtom Gold

FlyingAtom Gold posiada w swojej ofercie złote i srebrne sztabki oraz monety bulionowe renomowanych na całym świecie producentów. Monety i sztabki tych producentów można bez problemu sprzedasz na całym świecie ze względu na ich międzynarodową renomę i rozpoznawalność.
Sprawdź ofertę na stronie FlyingAtom.Gold.

Komentarze