Przegląd rynku złota

W ostatnich kilkunastu miesiącach kryzys wywołany pandemią mocno namieszał na rynku. Oprócz tego przez te wydarzenia znacząco wzrosła inflacja, przy jednoczesnym obniżaniu lub pozostawieniu na niskich wartościach stóp procentowych. Wszystko to wpłynęło pozytywnie na złoto. Jednak 23 września FED opublikował informację, która sprawiła, że ceny tego kruszcu zaczęły spadać.

Planowane podnoszenie stóp procentowych

FED już od kilku miesięcy zapowiadał, że zamierza podnosić stopy procentowe. Początkowo miało to mieć miejsce w 2023 i 2024 roku, jednak w wyniku ciągle rosnącej inflacji, coraz więcej członków organizacji (9 z 18) zwraca się ku opcji przyśpieszenia tego procesu, który ich zdaniem powinien rozpocząć się już w 2022 roku. Taka informacja oczywiście wpłynęła negatywnie na rynek złota. Jednak, czy aby na pewno słusznie?

Sytuacja złota w najbliższych latach

Stopy procentowe w najbliższych latach mają mieć wartość kolejno 1% w 2023 i 1,8% w 2024 roku. Takie wartości nadal są bardzo niskie w porównaniu do inflacji, która już przekroczyła ponad 5%, a jej wartość prawdopodobnie w następnych latach, przede wszystkim po otworzeniu w pełni wszystkich gospodarek, zacznie wzrastać.

Dlatego też osoby, które posiadają złoto (głównie w postaci fizycznej) lub planują jego zakup, nie powinny się tym martwić. Kruszec ten jest nadal jednym z najlepszych sposobów na przechowywanie swojego majątku, bez jego utraty na wartości. Inwestując w niego, trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Aktualną sytuację można odebrać jako swego rodzaju promocję. Warto do tego dodać, że w złoto decyduje się inwestować stale zwiększająca się grupa osób. Ludzie w dzisiejszych czasach szukają spokojnej przystani, która zapewni im stabilizację. Popularność ta wynika także z tego, że jest to jedna z łatwiejszych form inwestycyjnych, która jest sprawdzona od tysięcy lat. Wystarczy zakupić złotą monetę lub sztabkę od renomowanej mennicy takiej jak Munze Osterreich czy też Rand Refinery i przechować ją w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu nadal posiadamy nasz majątek w formie fizycznej.

Komentarze