Kopalnia złota w Polsce?

2 434

Wszystko wskazuje na to, że już nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy za kilka lat cieszyli się „narodową kopalnią złota”. Brakuje jedynie koncesji wydobywczej.

Kopalnia złota w Polsce | Ale, że co?

Rozpoczęte przez Sudeckie Kopalnie Surowców Mineralnych w 2016 r badania terenów położonych w pobliżu miejscowości Mikołajowice w Powiecie Legnickim potwierdziły występowanie bogatych złóż złota. W zależności od źródeł jest to od 2,05 do 15,77g na metr kwadratowy (nie przekonuje mnie ta jednostka, wiedząc, że złoto raczej wydobywamy niż zbieramy) lub tona czystego złota i 5 tysięcy ton rudy złota jak donosi biznes.wprost.pl (z racji dziennikarskiej rzetelności nie będę się pastwił nad tymi danymi a jedynie cytuję podane wartości – na głębszą analizę przyjdzie czas w odrębnym artykule). Złoża skupiają się na powierzchni 19-tu hektarów, co wydaje się mieć wręcz kompaktowe rozmiary.

Jak do tego doszło? Wiemy.

Z kopalni złota rejon ten słynął już w XIV w. Jednak okres jej świetności określa się jedynie na dwie dekady. Jak łatwo się domyślić, kolejne próby dostania się do złóż były podejmowane regularnie, co skutkowało powstawaniem wyrobisk nawet 40 m w głąb. Dzisiejsze odwierty docierały jedynie do 28,5 m, co pozwala wyciągnąć optymistyczne wnioski. Koniec XIX w to okres, w którym wydobycie złota w tym rejonie uznano za nieopłacalne. Po zmianie granic archeologowie zainteresowali się tymi terenami w latach 70-tych i 80-tych, jednak pozytywne wyniki uzyskano dopiero teraz.

Co poradzić możemy na to?

Biorąc pod uwagę fakt, jak dynamicznie rozwija się sytuacja, gdy w 2015 r wystąpiono do Ministerstwa Środowiska z wnioskiem o wydanie koncesji na poszukiwanie złota, rok później ją otrzymano, by w 2018 r wykonać pierwsze odwierty rozpoznawcze a w lutym 2019 r dokumentacja złoża była gotowa, pozostaje mieć nadzieję, że dzięki nowym technologiom i zaangażowaniu wizjonerów, już w kolejnym dziesięcioleciu będziemy mogli cieszyć się rodowitym złotym bulionem…

…Czego sobie i Państwu życzę.

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów, komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Komentarze