Jefferies zamieni złoto na bitcoiny

Jeden z dyrektorów Jefferies wyznał, że wyceniana na dziesiątki miliardów dolarów firma inwestycyjna przeznaczy nieco złota ze swojego portfela na zakup bitcoina.

Bitcoin nadal konsoliduje się powyżej zakresu 20 000 USD. Szef działu strategii kapitałowej w Jefferies, Christopher Wood, deklaruje, że firma kupi najlepszą kryptowalutę kosztem metalu szlachetnego.

kurs bitcoina złoto jefferies
wykres kursu BTC USD w skali 1H; źródło: tutaj

Jefferies kupi bitcoiny?

Jefferies zarządza aktywami w wysokości 51 miliardów dolarów (stan na trzeci kwartał 2020 r.). Teraz, firma przekształca część zasobów w złocie ze swojego jedynego, długoterminowego portfela na fundusze emerytalne denominowane w dolarach amerykańskich, który został utworzony w 2002 r. Wood wyznaje, że Jefferies planuje zwiększyć ekspozycję na kryptowalutę w ramach tego właśnie portfela, jeśli tylko rynek doświadczy korekty po ostatniej fali:

„50-procentowy udział fizycznego złota w portfelu zostanie zmniejszony po raz pierwszy od kilku lat o pięć punktów procentowych w kierunku Bitcoina. Jeśli nastąpi duży spadek z obecnego poziomu, po historycznym wybiciu powyżej poziomu 20 000 USD, naszą intencją będzie otworzenie pozycji na BTC.”

W tym konkretnym funduszu Jefferies alokacja aktywów przedstawia się następująco: 45% w fizycznym złocie kruszcowym, 30% w akcjach azjatyckich (bez japońskich), ważonych według portfela tematycznego obejmującego tylko pozycje długie, 20% w niezabezpieczonych akcjach wsektora wydobywczego złota i 5% w bitcoinach.

Wood podkreśla, że ​​nadal jest optymistyczny, jeżeli chodzi o złoto. Twierdzi, że ​​banki centralne nadal będą prowadzić luźną politykę pieniężną.

Bitcoin, który rośnie szybciej niż złoto

Analitycy Weiss Rating, Juan Villaverde i Bruce Ng sugerują, że Bitcoin mógłby doświadczyć znacznie większego wzrostu, gdyby inne firmy, takie jak Jefferies, zaczęły faworyzować te klasy aktywów w równym stopniu jak obligacje, jako zabezpieczenie przed inflacją i zawirowaniami gospodarczymi.

„… Około 30 bilionów dolarów znajduje się w obligacjach rządowych. Załóżmy, że 10% tej kwoty trafia do złota i bitcoina. To daje exodus w wysokości 3 bilionów dolarów. A jeśli podzielimy to po równo, otrzymamy…

1,5 biliona dolarów na złoto – co stanowi 15% kapitalizacji rynkowej złota (obecnie około 10 bilionów dolarów). I… 1,5 biliona dolarów na Bitcoin – czyli 4,4 razy więcej niż jego kapitalizacja rynkowa (obecnie około 338 miliardów dolarów).

Ze względu na znacznie niższą kapitalizację rynkową i wolumen obrotu Bitcoina, może on rosnąć znacznie szybciej niż złoto… w miarę napływu nowych pieniędzy od rozczarowanych inwestorów zapakowanych w obligacje.”

Komentarze