Coraz więcej osób inwestuje w złote monety

Uncja złota kosztuje na chwilę obecną niewiele mniej niż 1900 dolarów. Notowaniom kruszcu sprzyja wyjątkowo osłabiony dolar oraz wstrząsy na rynku kryptowalut.

Na początku maja 2021 r. jedna uncja złota kosztowała 1760-1770 dolarów, teraz zaś jest o ponad 100 dolarów droższa. Dla żółtego kruszcu okres niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji i słabego dolara to najbardziej korzystny czas – przypomnijmy, że w historycznym szczycie notowań w sierpniu 2020 roku uncja złota kosztowała 2077,5 dolara. Analitycy są przekonani, że w najbliższym czasie złoto jeszcze bardziej zyska na wartości, ponieważ obecnie obserwowany jest duży napływ środków do funduszy giełdowych opartych na kruszcu.

Nic więc dziwnego, że inwestorzy ponownie zwrócili się w stronę złotych monet. Monety bulionowe, zwane również monetami lokacyjnymi, to w dzisiejszych czasach przede wszystkim bezpieczny sposób na ulokowanie kapitału. W odróżnieniu od sztabek złota złote monety bulionowe służą stanowią prawny środek płatniczy w prawie każdym kraju, w którym są produkowane.

Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Orzeł Bielik czy Australijski Kangur to na chwilę obecną najpopularniejsze złote monety, które są są rozpoznawalne są na całym świecie. Najczęściej stosowaną gramaturą jest 1 uncja, czyli 31,1 g, choć niektóre występują w takich gramaturach jak 1/2 uncji, 1/4 uncji, 1/10 uncji czy 1/20 uncji. Monety inwestycyjne w większości wybijane są ze złota próby .999. Jeśli próba jest mniejsza, wówczas waga monety jest odpowiednio większa. Większość złotych monet kolekcjonerskich wybijana jest w nietypowych rozmiarach, aby łatwo odróżnić je od monet obiegowych.

Warto wiedzieć, że nakład monet bulionowych nie jest ograniczony i zależy od popytu na konkretny egzemplarz. Niektóre monety bulionowe ze względu na rzadkość konkretnego rocznika zyskują czasami charakter kolekcjonerski. Dzięki temu ich cena znacznie wzrasta i nie jest uzależniona wyłącznie od zawartości kruszcu. Złote monety kolekcjonerskie wybijane są bardzo często z okazji rocznic, a także wydarzeń sportowych lub religijnych.

Komentarze