Włoska mafia sprzedaje obligacje za miliard euro na rynku finansowym

Wygląda na to, że globalnym inwestorom w obligacje złożono ofertę, której nie mogli odmówić. Zgodnie z dokumentami finansowymi i prawnymi opublikowanymi przez Financial Times, inwestorzy kupili obligacje zabezpieczone dochodami z przestępczości najpotężniejszej mafii we Włoszech.

Włoska mafia sprzedaje obligacje

Szacuje się, że 1 miliard euro tych prywatnych obligacji – częściowo wspieranych przez firmy-przykrywki odpowiedzialne za pracę dla grupy mafijnej Ndrangheta w Kalabrii – zostało sprzedanych inwestorom międzynarodowym w latach 2015-2019.

Jak zauważa FT:

Ndrangheta jest mniej znana poza Włochami niż mafia sycylijska, ale wzrosła w ciągu ostatnich dwudziestu lat, aby stać się jedną z najbogatszych i najbardziej przerażających grup przestępczych w świecie zachodnim, angażując się w przestępstwa od przemysłu skali handlu kokainą do prania pieniędzy, wymuszeń i przemytu broni.

Ndrangheta

Poniższa mapa przedstawia zakres działalności geograficznej mafii Ndrangheta. Działa ona na południowym cyplu półwyspu apenińskiego, ze stolicą w Reggio Calabria.

International Business Times

Wielu z nas słyszało zapewne o sycylijskiej mafii, aczkolwiek kto z nas słyszał o Ndrangheta? Ta grupa przestępcza bardzo pilnuje, aby w mediach nie pojawiło się o niej zbyt dużo informacji. Portal Vice.com tak opisuje tą przestępczą organizację:

To prywatna sprawa rodzinna, a członkowie starają się nie robić hałasu, podczas gdy informatorzy policji zawsze byli pod ich naciskiem. Jej nazwa pochodzi od greckiego „odwaga” lub „lojalność”, a trafnie przestrzegany kod milczenia sprawia, że śledczy i media mają trudności w zdobyciu informacji o tej organizacji.

Ndrangheta można i należy uznać za jedną z najpotężniejszych organizacji na świecie w zakresie międzynarodowego handlu narkotykami.

Opłacalny biznes

Dla inwestorów w obligacje jest to dobry biznes – według Europolu działalność mafii generuje łączny obrót w wysokości 44 miliardów euro rocznie … i wydaje się, że ten model biznesowy działa w sposób odporny na recesję.

Same obligacje są zabezpieczone wpływami pieniężnymi składającymi się z niezapłaconych faktur dla włoskich organów zdrowia publicznego od firm świadczących im usługi medyczne (które zgodnie z prawem UE zapewniają gwarantowaną karną stopę procentową).

Finansowy Krytyk

Komentarze