Rekordy aukcyjne na polskim rynku sztuki

1 000

We wtorek padła rekordowa kwota: 5 900 000 zł za obraz Jana Matejki ,,Portret prof. dr Karola Gilowskiego” Jest to dotychczas najwyższy wynik na polskim rynku, jaki osiągnął obraz. Kilkumilionowe sumy nie są żadnym zaskoczeniem, poniżej prezentacja najdroższych dzieł :

Magdalena Abakanowicz

Grupa dwudziestu rzeźb Magdaleny Abakanowicz ,,Caminado” osiągnęła zawrotną cenę 8 milionów zł (bez opłat aukcyjnych) na aukcji Rzeźba i Formy Przestrzenne 29 października 2019 roku w DESIE Unicum. Magdalena Abakanowicz jest jedną z tych artystek, których twórczość została doceniona poza granicami kraju. Praca ,,Caminado” pochodziła z kolekcji Robina Williamsa. Żona aktora była miłośniczką prac Abakanowicz, sama również zajmowała się sztuką na studiach. Małżeństwo zakupiło pracę w Galerii w Nowym Jorku w 1999 roku. 

Magdalena Abakanowicz, Caminado / fot. www.desa.pl

Jan Matejko

 To nazwisko kojarzy prawie każdy polak. Matejko ,,dokumentalista’’ polskiej historii pojawia się niemal we wszystkich humanistycznych podręcznikach.  Żył w latach 1838 -1893 . „Portret prof. dr Karola Gilewskiego” z 1872 roku to najdrożej sprzedany obraz w historii polskiego rynku aukcyjnego – 5 900 000 zł, podana kwota jest bez opłat aukcyjnych, które wynoszą 18 %, czyli kupujący zapłacił 6 962 000 zł

Obraz zniknął po wystawie polskiej sztuki w Wiedniu w 1915 r. i uznawany był za zaginiony przez 100 lat, aż do ponownego pojawienia się za granicą w 2015 r.

„Portret prof. dr Karola Gilewskiego”/ fot www.polswissart.pl

Wojciech Fangor 

  Wojciech Fangor podobnie jak Magdalena Abakanowicz wyszedł ze swoją sztuką po za granice kraju. Przez sporą część życia tworzył w Stanach Zjednoczonych i tam rozwijał swoją karierę. W 2018 padł aukcyjny rekord za jego op-artową pracę o tytule ,, M39” – 4,72 mln złotych. W latach 90 tych prace Fangora można było kupić juz za kilka tysięcy dolarów

M39/ fot. www.desa.pl

Stanisław Wyspiański

Pastel na papierze ,,Macierzyństwo’’ był najdrożej wylicytowanym obrazem w Polsce w 2017 roku. Osiągnął zawrotną cenę 4,366 mln złotych przy cenie wywoławczej 800 tys.zł. Prywatny kolekcjoner wypożyczył obraz Muzeum Narodowemu w Krakowie. Ciekawostką jest fakt, że Wyspiański był uczniem Jana Matejki

Matejko raz jeszcze

,,Zabicie Jana Wapowskiego” obraz został sprzedany za 3,683 mln zł  w 2017 roku na aukcji w Desie Unicum.

Obraz ten był uznawany za zaginiony do momentu gdy został odnaleziony w zbiorach kolekcjonerów z Ameryki Południowej.  

Zabicie Wapowskiego/ fot. www.desa.pl

Jacek Malczewski

,,Artysta i Chimera” to praca, która osiągnęła rekordową cenę sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku: 3,1 mln złotych. Praca została sprzedana 22 marca na aukcji online.

Alina Szapocznikow

Artystka niedoceniana wystarczająco za życia, jej prace wyprzedzały czasy w których żyła.  W wielu z nich poruszała tematy egzystencjalne, związane z cierpieniem i chorobą. Na początku lat dwutysięcznych prace Szapocznikow można było kupić za ułamek kwot, osiąganych obecnie na aukcjach. W 2016 roku w Desie Unicum praca ,, Ptak” została sprzedana za 1,700 000 zł. Jej prace są teraz ,,rarytasem” dla kolekcjonerów na całym świecie.

Alina Szapocznikow, Ptak/ fot. www.desa.pl

Roman Opałka

„Detal 3 065 461 – 3 083 581” z serii obrazów liczonych uzyskał w 2016 roku cenę 2 300 000 zł na jednej z polskich aukcji. W 2019 roku w londyńskim Chriestie’s za inną pracę z tej serii zapłacono 800 000 funtów.

Maria Jarema

Na aukcji „Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet” najdrożej sprzedaną pracą były ,,Formy” Marii Jaremy – 1 003 000 złotych

Maria Jarema, Formy/ fot. www.desa.pl

Obroty na polskich aukcjach z roku na rok są coraz wyższe. W 2019 roku wynosiły 295 mln zł. Przypomnę, że aukcje nie są jedynym miejscem gdzie możemy kupić obrazy i rzeźby. Rynek sztuki to również prywatne galerie sztuki – stanowiące segment rynku pierwotnego, na aukcje z kolei trafiają prace z historią sprzedaży. Przed rozpoczęciem kolekcjonowania warto poznać mechanizmy rynku i zagrożenia.

Komentarze