Motyw Bitcoina w sztuce | Dzisiaj pogrzeb Michała Candera – jednego z pierwszych, którzy namalowali Satoshiego

2 913

Motyw bitcoina pojawia się w sztuce głównie w formie dekoracyjnych przedstawień, prace o bardziej złożonej mniej dosłownej treści są o wiele rzadsze. Oto najbardziej znane realizacje :

1.

Praca Petera Frölicha ,,Bez tytułu’’ została zainspirowana twórczością Banksy’ego i miłością autora do ….wydobywania bitcoinów.

Peter Förlich, Bez tytułu / fot. www.coindesk.com

2.

Kolejna praca przedstawia brooklyńskie więzienie, w którym przebywa Ulbricht – założyciel Silk Road, oraz adres portfela FBI, w którym kiedyś znajdowały się skonfiskowane monety.W 2014 roku cena pracy wynosiła 1 BTC.

Silk Road Prison Art / fot.www.coindesk.com

3.

A to ,,nowa” wersja słynnego dzieła Leonardada Vinci. Centralna postać -w oryginale Jezus jest teraz ludzkim przedstawieniem Bitcoina, Judasz natomiast bankierem. Praca została sprzedana na E-bay za 2900 dolarów.


The Last (Bitcoin) Supper by Youl / www.coindesk.com

4.

Artysta i inżynier z Berlina Julian Oliver wykorzystał kryptowalutę jako narzędzie do walki z jednym z naszych najpilniejszych problemów: zmianą klimatu.

Julian Oliver’s Harvest /fot. www. art net.com

5.

Polski artysta Michał Cander, namalował wizerunek Satoshi Nakamoto. Praca ta jest okrzyknięta pierwszym obrazem o tematyce kryptowalut na świecie.


Michał Cander, Satoshi Nakamoto/ fot.coindesk.com

6.

Praca Juana Miguel’a Delgado Przedstawia scenę, w której bezdomny przyjmuje darowiznę od mężczyzny w niebieskim ubraniu (Satoshi). Nie możemy zobaczyć twarzy Satoshiego, niektórzy sugerują, że jej nie ma. Autor wyjaśnia, że ​​żebrak to były prezes banku. Kod QR, który można zobaczyć na środku, kieruje do portfela kryptowalut, odbiorca może go użyć do przekazania kryptowalut na cele charytatywne.

7.

Juan Miduel Delgado,Satoshi / fot.www.artnet.com

8.

Obraz przedstawiający starca próbującego uciec od uwagi mediów, odnosi się do historii przedstawionej przez Newsweeka o Dorianie Nakamoto, który kiedyś twierdził, że jest Satoshi. Artysta David Kim był głęboko poruszony tym dramatem.

David Kim, Free Lunch / fot.www.medium.com

Komentarze