Dzieło inspirowane bitcoinem debiutuje na aukcji w Christie’s
Christie’s uwielbia nowe technologie
W 2018 roku Dom aukcyjny Christie’s zorganizował konferencję, której celem było omówienie technologii przyszłości mogących usprawnić rynek sztuki. Bardzo mocnym akcentem była technologia blockchain.
Nie dziwi fakt, że to właśnie na aukcjach w Christie’s pojawiają się prace tak nowatorskie jak np. portret ,,Edmonda Belamy’ego”. Obraz ten nie jest dziełem człowieka, a sztucznej inteligencji. Algorytm, na podstawie wprowadzonych 15000 przedstawień portretów, porównał i przekształcił je na unikalny portret fikcyjnej postaci.
Teraz w ofercie znajduje się ,,Portret umysłu’’, który jest tokenem i pierwszym znaczącym dziełem w historii ,,kryptoartu’’. 7 października Christie’s sprzeda jeden obraz z czterdziestoelementowej serii: „Block 21 (42.36433 ° N, -71.26189 ° E)” w ramach „Powojennej i współczesnej aukcji”. Estymacja wynosi 12-18 tysięcy dolarów.
Picasso, Monet i…. Benjamin Gentilli
Za projektem stoi Benjamin Gentilli artysta, historyk sztuki, którego celem jest propagowanie technologii blockchain w sztukach wizualnych.
Praca Gentilli’ego, która pojawi się na aukcji w Chriestie’s w towarzystwie Warhola i Picassa – to ręcznie malowana transkrypcja 12,3 miliona cyfr kodu, który uruchamia kryptowalutę. Dzieło jest monumentalne, składa się na nie seria 40 obrazów o długości ponad 50 metrów!
Obraz ,,Portret umysłu’’ opiera się na założeniach sztuki konceptualnej, która pojawiła się w drugiej połowie wieku. Konceptualizm zakłada, że w dziele sztuki najważniejsza jest myśl, idea. W tym nurcie, gdzie to właśnie intelektualne znaczenie pracy jest nadrzędne cały czas porusza się wielu uznanych twórców.
Polskim wybitnym, konceptualistą jest nieżyjący już Roman Opałka, który również pokrywał płótna cyframi, tworzył tzw. ,,obrazy liczone”. Można doszukać się inspiracji przy tworzeniu ,,Portretu umysłu” nie tylko bazą kodów BTC – która dla Gallianiego jest dokumentem historycznym, ale również Opałką, którego twórczość jest znana na całym świecie.
Pierwsza połowa wieloelementowego obrazu (bloki od 0 do 20), była oferowana kolekcjonerom w sprzedaży bezpośredniej i obecnie znajduje się w posiadaniu niektórych znanych nazwisk w świecie blockchain min. u założyciela Binance Changpeng’a Zhao.
Czy wynik aukcji będzie wyższy niż szacowany, oraz czy temat kryptowalut wejdzie do art worldu na poważnie i przestanie być pomijany przez poważnych artystów? Czas pokaże.