Rockefeller i jego nieśmiertelne aktywa

2 337

David Rockefeller, potentat przemysłu paliwowego i filantrop zmarł w 2017 roku w wieku 101 lat. Całe życie coś kolekcjonował. Gdy był małym chłopcem zbierał chrabąszcze i znaczki. Po latach, chęć posiadania wyjątkowych obiektów znalazła ujście w tworzeniu wyjątkowej kolekcji dzieł sztuki. 

Rockefellerowie mimo ogromnych możliwości finansowych nie kupowali prac na chybił trafił. Sporo czasu poświęcili na edukację, często zasięgali porad ekspertów. W ich zbiorach znajdowały się prace takich mistrzów jak : Matisse, Monet, Cezanne. David i Peggy zawsze zwracali uwagę na kontekst kulturowy i historyczny prac. Nie traktowali swoich zbiorów bezdusznie, doceniali wartość sztuki w wymiarze artystycznym.  David Rockefeller w swoich ,,Wspomnieniach” wydanych w 2002 roku pisze :

,,Kolekcjonowanie różni się od zwykłego nabywania tym, że jest to bardzo osobiste doświadczenie, a Peggy, ja i inni członkowie naszej rodziny przez lata byliśmy głęboko zaangażowani w ten proces. Zawsze fascynowała nas historia kultury dzieł sztuki oraz okoliczności, w których powstały. Peggy i ja uczyliśmy się od krewnych, przyjaciół, historyków sztuki, sprzedawców i samych artystów”.

Tej kolekcji świat nie zapomni

Aukcja kolekcji dzieł sztuki Peggy i Davida Rockefellerów została okrzyknięta aukcją stulecia. Dochód w całości został przeznaczony na cele charytatywne. Zysk wyniósł 832 mln dolarów.

Obraz Pabla Picassa został sprzedany za 115 mln USD, szacowana wartość dzieła wyniosła 100 mln USD.

rockefeller
Pablo Picasso, Filette a la corbielle fleure/ photo: www.artsy.net

Rockefellerowie w swoich zbiorach mieli sporo prac impresjonistów min. Claude’a Moneta, którego twórczość odcisnęła mocny ślad na kartach historii sztuki.

Kolejnym obrazem, który wzbudził spore zainteresowanie był akt autorstwa Henri Matisse’a – jednego z największych ekspresjonistów świata.

rockefeller
Matisse, Odaliska / zdjęcie www.artsy.net

Mark Rothko to artysta tworzący abstrakcje, uwielbiany nie tylko przez teoretyków i krytyków ale również przez publiczność. Rockefellerowie w 2007 roku zakupili jedną a prac artysty za 73 mln dolarów – jego praca również znalazła się na rekordowej aukcji państwa Rockefellerów.

rockefeller
Mark Rothko/ photo: www.sothebys.com

„Obrazy, które nabyliśmy w latach 50. i 60. XX wieku, ustanowiły standardy jakości i piękna, które starałem się zachować w swojej kolekcji. Niektóre z naszych najwcześniejszych zakupów przyniosłyby teraz zyski sto razy wyższe niż kapitał, który zainwestowaliśmy. To odzwierciedla ich wysoką jakość i boom na rynku sztuki, który rozpoczął się w latach 80-tych i trwa do dziś. Chociaż nigdy nie traktowaliśmy zakupu obrazów jako inwestycji,. Nasza kolekcja sztuki stała się jednym z moich najcenniejszych aktywów i stanowi znaczną część mojego osobistego bogactwa.” (Wspomnienia s.455)

Komentarze