Przełom w świecie komputerów kwantowych. Intel mnoży „gorące” kubity

Intel we współpracy z QuTech zaprezentował wyniki przeprowadzonego z sukcesem badania kontrolnego na kubitach w temperaturze powyżej 1 Kelwina.

Komputery kwantowe to z pewnością pieśń przyszłości i kolejny etap w rozwoju ludzkości, komputeryzacji i przekazywaniu informacji. Zanim to jednak nastąpi, a te jednostki obliczeniowe będą w stanie rozwiązywać praktyczne problemy użytkownika, minie jeszcze wiele lat. Nie tak łatwo jest bowiem zapanować nad kubitami.

Skalowalność to wyzwanie, przed którym stoją dziś technologie informatyczne przyszłości, a w tym komputery kwantowe, bitcoin i blockchain. W odpowiedzi na ten problem Intel demonstruje wraz z firmą QuTech tzw. “gorące” kubity, które są kolejnym krokiem w rozwoju ku praktycznym zastosowaniom systemów kwantowych.

Gorące kubity

Badaczom w laboratorium Intela udało się zapanować nad dwoma kubitami w temperaturze powyżej 1 Kelwina (-272,15 st. C). W normalnej sytuacji, ażeby szybko nie utracić informacji kwantowej zapisanej w kubitach, należy je schłodzić do temperatury bliskiej zera absolutnego. (0 Kelwin/-273,15 st. C).

Tym razem naukowcom udało się po raz pierwszy przeprowadzić operację na kubitach o temperaturze wyższej niż dotychczas. Co prawda, już wcześniej udokumentowano pracę kubitów powyżej 1 K, jednak był to pojedynczy kubit. Dodatkowo, w najnowszym systemie Intela kubity zachowały swą jakość, zachowały informację na poziomie 99,4 proc.

Intel podkreśla, iż zastosowanie komputerów kwantowych w praktyce wymaga tysięcy, bądź milionów kubitów działających jednocześnie. Poza tym, projektowane obecnie systemy kwantowe obciąża jeszcze mnóstwo innych obostrzeń, aby móc doprowadzić do takiej skali. Niemniej sukces w wykorzystaniu kubitów w nieco wyższej temperaturze, niż zwykle, jest kolejnym krokiem ku skalowalności technologii kwantowych.

Na początku kwietnia przedstawiciele PsiQuantumCorp przedstawili plan budowy komputera kwantowego o skali miliona kubitów. W 2019 roku zebrali na ten projekt 230 mln dolarów:

Komputer o milionie kubitów ma być znacząco bardziej wydajny od komputera zaprezentowanego przez Google w ubiegłym roku. Ten miał zaledwie 53 kubity, a już był w stanie wykonać daną serię obliczeń w czasie krótszym o 10 tys. lat od każdego innego dostępnego superkomputera:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.