Microsoft chce dać zmarłym drugie życie pod postacią chatbotów

5 620

Microsoft złożył patent na rozwiązanie, który pozwoliłby firmie na cyfrowe ożywienie zmarłych w postaci chatbotów.

Wniosek patentowy Microsoft dotyczy podjęcia próby stworzenia chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który byłby zbudowany w oparciu o profil zmarłej osoby. Prototypowanie zmarłego miałoby odbyć się na podstawie wykorzystania, między innymi, „wizualizacji, danych głosowych, postów w mediach społecznościowych, wiadomości elektronicznych” oraz zapewne innych informacji o charakterze osobistym. Wydaje się, że chatbot byłby wówczas w stanie symulować ludzką rozmowę za pomocą poleceń głosowych i / lub czatów tekstowych.

Modelowanie 3D zmarłego jest jak najbardziej możliwe

Firma Microsoft poszła o krok dalej. Zasugerowała, że jest potencjalnie możliwe, aby stworzyć model 2D lub 3D konkretnej osoby, używając „obrazów lub danych wideo” osoby w celu zbudowania chatbota, który ma te same cechy i zachowuje się tak samo jak zmarły. Miałoby to być możliwe w oparciu o cyfrowe dane wyjściowe określonej osoby.

„Konkretna osoba [którą reprezentuje czat bot] może odpowiadać przeszłej lub obecnej istocie (lub jej wersji), np. przyjacielowi, krewnemu, znajomemu, celebrycie, postaci fikcyjnej, postaci historycznej, itp.” – czytamy we wniosku. „Bot oparty o konkretną osobę może również odpowiadać sam sobie (np. jako użytkownik tworzący / szkolący chatbota”.

Black Mirror w świecie rzeczywistym

Cała ta koncepcja nie różni się zbytnio od fabuły odcinka serii Black Mirror „Be Right Back”, który opowiada prostą, ale efektowną historię o smutku po stracie ukochanej osoby. W tym odcinku Hayley Atwell i Domhnall Gleeson grają rolę Marthy i Asha. Po tym, jak Ash ginie w wypadku samochodowym, Martha dowiaduje się o technologii, która może imitować zmarłą osobę na podstawie jej historii online.

Ten odcinek jest doskonałym przykładem sentymentalnej historii, która została wzbogacona o jeden konkretny element technologii przyszłości, zaprojektowany, aby ułatwić życie. Jednak obcowanie Marty ze swoim ukochanym pod postacią sztucznej inteligencji odkryło zarówno wiele potencjalnych zalet i wad tego rodzaju postępu technologicznego.

Jak ta historia potoczy się dalej? Poczekamy, zobaczymy…

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Może Cię zainteresować:

Komentarze