Kwantowe Chiny | Nowa sieć komunikacji kwantowej jest gotowa do uruchomienia

Pierwsza na świecie zintegrowana kwantowa sieć komunikacyjna łącząca przestrzeń kosmiczną z Ziemią jest podobno gotowa do praktycznego użytku. Kwantowe Chiny? Czemu nie?

Według informacji uzyskanych przez South China Morning Post, zintegrowana komunikacyjna sieć opracowana przez profesora Pan Jianwei i zespół naukowców z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hefei jest bezpieczna, niezawodna i stabilna w ułatwianiu komunikacji. Jednym z jej podstawowych zadań jest transfer poufnych informacji między użytkownikami na duże odległości.

Korzystając z zaufanej struktury przekaźnika, naziemna sieć światłowodowa obejmuje ponad 2000 km, zapewnia praktyczne zabezpieczenie przed niedoskonałościami rzeczywistych urządzeń oraz zachowuje długoterminową niezawodność i stabilność”.

Chińczycy łączą niebo z ziemią

Ukończona w 2017 roku zintegrowana sieć kwantowa składała się z 700 włókien światłowodowych o rozpiętości 2000 kilometrów (KM) i satelity Micius. To satelita, który jest nazywany pierwszym na świecie kwantowym satelitą komunikacyjnym. Zintegrowana sieć komunikacyjna kosmos-ziemia łączy 32 węzły rozmieszczone w czterech chińskich prowincjach i trzech gminach, obejmując łącznie 4600 km.

W eksperymencie zastosowano technologię kwantowej dystrybucji klucza (QKD). To innowacja, która umożliwia przesyłanie i szyfrowanie danych za pomocą splątania – zjawiska, w którym cząstki pozostają połączone, mimo że są oddalone od siebie na dużą odległość.

Ponad 150 użytkowników z różnych branż, w tym sektora publicznego, energii elektrycznej i finansów, wzięło udział w pierwszym na świecie eksperymencie z komunikacją kwantową na dużą skalę.

Według South China Morning Post, każdorazowa próba włamania się do wiadomości przesyłanych kanałami opartymi na splątaniu powodowałaby wszczęcie alarmu. To zaś, wg chińskich naukowców, czyni sieć całkowicie odporną na włamania.

Może Cię zainteresować:

Komentarze