Norwegia obniża stopy procentowe do 0%

1 482

Bank centralny Norwegii wkroczył w czwartek na nieznane wody, obniżając główną stopę procentową do zera i przewidując najgorszy spadek gospodarczy od czasu II wojny światowej.

Norwegia obniża stopy procentowe do 0%

Obniżki stóp procentowych spodziewali się tylko dwaj z 21 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga. Norges Bank ogłosił, że powaga kryzysu Covid-19 i historyczny spadek cen ropy oznaczały, że potrzebna była skrajna reakcja polityczna i ekonomiczna. Bank oczekuje, że norweska gospodarka uzależniona od paliw kopalnych skurczy się w tym roku o ponad 5%:

Zdajemy sobie sprawę, że nasza decyzja była dość mocna, ale nie zamierzamy dalej obniżać stóp procentowych. Aktywność w norweskiej gospodarce gwałtownie spadła w wyniku pandemii koronawirusa. Kryzys potęguje poważny wpływ pandemii na otaczające nas kraje. A na dodatek doszedł do tego gwałtowny spadek cen ropy.

Politycy w Oslo już w marcu zastosowali bezprecedensową serię środków, obniżając główną stopę procentową o  1,25 punktu procentowego, podczas dwóch nadzwyczajnych spotkań. Norges Bank dodał także do swojego arsenału tanie kredyty bankowe i interwencje walutowe.

Poniższa grafika przedstawia poprzednie i aktualne prognozy co do norweskich stóp procentowych.

Bloomberg

Reakcja korony

Wielu norweskich ekspertów zaznacza, że historyczny ruch norweskiego banku centralnego jest w pełni uzasadniony i wiąże się z bezprecedensową sytuacją. Kari Due-Andresen, szef Handelsbanku stwierdził, że obniżka stóp procentowych ma sens, ze względu na historyczne załamanie gospodarcze, które nadchodzi do Norwegii.

Jak na razie rynki walutowe dość obojętnie przeszły obok tej informacji. Korona norweska w stosunku do euro utrzymuje się na stabilnym poziomie w ostatnich dniach. Naturalnie w marcu obserwowaliśmy załamanie, ale był to powszechny ruch na wszystkich mniejszych walutach.

Wykres korony norweskiej do euro od TradingView

Wręcz identyczna sytuacja jak w przypadku euro, ma miejsce względem amerykańskiego dolara. Korona norweska od kilku dni utrzymuje się na stabilnym poziomie względem głównej waluty rezerwowej świata.

Wykres korony norweskiej do dolara od TradingView

Czy zobaczymy negatywne stopy procentowe już niedługo? Czy może jednak Norges Bank dotrzyma danego słowa i nie ugnie się nawet pod presją przedłużającego się kryzysu gospodarczego i historycznie niskich cen ropy naftowej?

Maciej Kmita

Grafika tytułowa tutaj.

Komentarze