Zmiany na rynku nieruchomości stają się coraz bardziej widoczne
W grudniu 2024 roku po raz pierwszy od wielu miesięcy odnotowano rzeczywisty spadek cen mieszkań w ujęciu rocznym. To przełom na rynku mieszkaniowym, sugerujący możliwe zmiany w nadchodzących miesiącach.
Według danych grupy Morizon-Gratka, Indeks Cen Mieszkań, uwzględniający inflację, w grudniu 2024 roku osiągnął wartość 987,6 punktów. Oznacza to spadek o 1,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. W ujęciu miesięcznym wskaźnik obniżył się o 0,2 proc. To pierwsza taka sytuacja od lipca 2023 roku, kiedy rynek mieszkaniowy również doświadczył podobnej korekty.
Ceny mieszkań spadną?
Eksperci przewidują, że 2025 rok przyniesie stabilizację na rynku nieruchomości. Zarówno ceny mieszkań, jak i popyt oraz podaż powinny utrzymać się na względnie stałym poziomie. Analizy przeprowadzone przez Otodom Analytics oraz Politykę Insight wskazują, że w ostatnim kwartale 2024 roku tempo wzrostu cen wyhamowało do 8 proc. w ujęciu kwartalnym.
Zdaniem analityków rok 2025 będzie czasem szerokiej oferty mieszkaniowej. Deweloperzy będą realizować zaplanowane inwestycje, co zapobiegnie stagnacji w branży. Lewicki podkreśla, że wzrost wynagrodzeń przewyższa tempo wzrostu cen nieruchomości, co utrzyma popyt na stabilnym poziomie. Nie przewiduje się gwałtownych spadków cen, a raczej ich stabilizację. Możliwe jednak, że większa liczba nabywców zwróci się w stronę rynku wtórnego.
Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku w Otodom Analytics, porównuje zmiany cen mieszkań w Polsce na przestrzeni ostatnich pięciu lat do jazdy kolejką górską. Okresy dynamicznych wzrostów przeplatały się z momentami wolniejszego wzrostu, oscylując wokół poziomu 6 proc. rocznie.
Deweloperzy w ciągu ostatnich pięciu lat oddali do użytku niemal 700 tys. nowych mieszkań, a gospodarstwa domowe w tym samym czasie wybudowały około 400 tys. domów jednorodzinnych. To pokazuje, że rynek nieruchomości, mimo okresowych wahań, pozostaje aktywny i dynamicznie się rozwija.
W kontekście tych zmian coraz większą uwagę zwracają inwestorzy oraz osoby planujące zakup nieruchomości. Wiele wskazuje na to, że nadchodzące miesiące będą kluczowe dla określenia dalszego kierunku rynku mieszkaniowego.
Jakich chcemy mieszkań?
Jak się okazuje, Polacy w 2025 roku oczekują od mieszkań przede wszystkim większej funkcjonalności i energooszczędności. Coraz większą rolę odgrywają rozwiązania ekologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, systemy odzysku wody deszczowej czy inteligentne systemy zarządzania energią.
Ponadto, rośnie zapotrzebowanie na przestrzeń do pracy zdalnej, co sprawia, że kupujący zwracają uwagę na dodatkowe pokoje lub możliwość elastycznego podziału przestrzeni. Kluczowe stają się także lokalizacja i dostęp do zieleni – bliskość parków, terenów rekreacyjnych i infrastruktury miejskiej.