Własne mieszkanie lub dom to coraz mniej realne marzenie. Duży spadek wartości transakcji obrotu nieruchomościami

Własne mieszkanie lub dom to stabilizacja oraz spokój, których tak bardzo pragniemy. Niestety dobre czasy na łatwy kredyt, który pozwoliłby zrealizować plany mieszkaniowe, już minęły. Dodatkowo najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują wyraźny spadek wartości obrotu nieruchomościami i widać zastój na rynku.

Obrót nieruchomościami w dołku

Od kilkunastu miesięcy marzenie o własnym mieszkaniu lub budowie domu staje się coraz mniej realnym dla wielu Polaków. Materiały budowalne wciąż utrzymują znacznie wyższe ceny, niż przed pandemią, a otrzymanie kredytu jest dziś znacznie trudniejsze. Mało kto ma dziś zdolność kredytową, a nawet jeśli, to może liczyć na znacznie mniejszą kwotę kredytu, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Nieco optymizmu wlał w nas program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Nie wiadomo jaki będzie jego finalny efekt, ale na ziemię szybko powinny nas sprowadzić najnowsze dane GUS na temat obrotu nieruchomościami. Wynika z nich, że wartość transakcji kupna i sprzedaży nieruchomości spadła w 2022 roku aż o 11,6%. W poprzednim roku podpisano 531,2 tys. aktów notarialnych, czyli aż o 24,3%, niż w 2021 roku. Największy spadek, bo aż o 35% odnotowano w przypadku sprzedaży działek niezabudowanych. Wzrost odnotowano jedynie w przypadku sprzedaży nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (o 9,9%).

Zobacz też: Barbie na celowniku Ministerstwa Cyfryzacji. „To tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów”

Spadki w poszczególnych kategoriach

GUS, powołując się na dane z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN), podał również szczegółowe dane dotyczące poszczególnych rodzajów nieruchomości. Największy spadek wartości transakcji, a zarazem ich liczby odnotowano w przypadku nieruchomości niezabudowanych, spadek odpowiednio o 18,5% i 28,6%. Wyraźnie spadła też wartość transakcji działek zabudowanych, bo aż o 15,8% (chodzi o nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi, zabudowane nieruchomości rolne, nieruchomości zabudowane budynkami pełniącymi inne funkcje niż zagrodowa i mieszkaniowa oraz nieruchomości budynkowe). W przypadku nieruchomości lokalowych spadek wyniósł 14 % rok do roku.

Może Cię zainteresować:

Komentarze