W czasie pandemii ceny nieruchomości wzrosły o kilkadziesiąt procent

W okresie od III kwartału 2020 do III kwartału 2022 roku nieruchomości w Polsce zdrożały o średnio 36 proc.

Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w omawianym okresie wzrosty cen mieszkań obserwowane były w całej Europie (średnio o 49 proc.), zaś najwyższe obserwowane były na Węgrzech (149 proc.), w Czechach (120 proc.) i Litwie (96 proc.)”.

Pandemia nie spowodowała spowolnienia wzrostu cen nieruchomości

Eksperci podkreślają, że kryzys pandemiczny nie przełożył się na spowolnienie dynamiki wzrostu cen w nieruchomościach. Zjawisko to wynikało z relatywnie dobrej kondycji finansowej branży, która nie wykazywała skłonności do obniżek cen (zaobserwowano jedynie niewielką skalę udzielanych rabatów). W raporcie podkreślono, że odchylenie średnich cen transakcyjnych od tych zawartych w ofertach w omawianym okresie wynosiło około 5 proc.

Pierwsze spadki cen nieruchomości odnotowano dopiero pod koniec 2022 roku. Wpływ na to miały z pewnością takie czynniki gospodarcze jak szybko rosnąca inflacja czy podwyżki stóp procentowych. To z kolei doprowadziło do wzrostu kosztów pracy i podwyżek cen materiałów budowlanych. „W efekcie deweloperzy ograniczyli prace nad nowymi mieszkaniami: w 2022 r. obserwowano gwałtowny spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę (-13 proc. r/r) oraz rozpoczętych budów (-28 proc. r/r)” – czytamy w analizie.

W 2022 r. Polska była jednym z liderów w Unii Europejskiej pod względem liczby oddanych do użytku mieszkań. W skali roku mozemy mówić o liczbie 239 tys. lokali mieszkalnych, co dało wzrost 2 proc. rdr.

Zobacz też: Deweloperzy zacierają ręce. Rośnie liczba lokali pod najem

Polacy znów sięgają po kredyty mieszkaniowe

Analitycy zwracają uwagę, że obecnie poziom wartości udzielanych kredytów stabilizuje się.  O ile na początku bieżącego roku dało się zauważyć spadek poziomu wartości kwotowej kredytów mieszkaniowych, a liczba zawartych umów była stosunkowo niska, to po zatrzymaniu podwyżek stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, złagodzeniu bufora Komisji Nadzoru Finansowego oraz uruchomieniu programu „Bezpieczny kredyt 2 procent” sytuacja pomału ulega poprawie.

Może Cię zainteresować:

Komentarze